Presidents of Uzbekistan and Kazakhstan to hold informal meeting in Almaty
At the invitation of the President of the Republic of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, will pay a working visit to the city of Almaty on March 29 to participate in an informal high-level meeting.
With the participation of delegations from both countries, the discussions will focus on the consistent deepening of good neighborliness, strategic partnership, and alliance between Uzbekistan and Kazakhstan, as well as current issues on the international and regional agenda.
The meeting’s focus will be on expanding practical cooperation in trade, industrial collaboration, transportation and logistics, energy, agriculture, and water management, as well as maintaining active interregional ties and fostering cultural and humanitarian exchanges.
It is worth noting that a similar bilateral meeting between the leaders of Uzbekistan and Kazakhstan took place in the city of Khiva in April last year.