Illegal actions of representatives of the preschool and school education system have been revealed
Safety&Sequrity 27 March 2025 612
Employees of the Office of the State Security Service for the city of Tashkent, together with the Department for Combating Economic Crimes and the Department of Internal Affairs of the capital, conducted a number of operational activities.
During the operation, the head of a preschool educational institution in the Almazar district of the capital was detained. The official, having gained the trust of the entrepreneur, promised to help him through her influential acquaintances to rent the football fields of four secondary schools in the Shaikhantakhur district through an auction. She demanded $8,500 for her services and was detained with physical evidence while receiving the money.
A criminal case has been opened against the head of the preschool educational institution under articles 168, part 2, paragraph "a", and 28, 211, part 1 of the Criminal Code. Investigative measures are being carried out.
In another case, the head of the department of preschool and school education in one of the districts of the Republic of Karakalpakstan colluded with the chief specialist of the same department. They demanded 15 million soums from a school teacher for his help in appointing him to the post of head of a preschool educational institution.
They were detained red-handed by employees of the State Security Service, the Department for Combating Economic Crimes and the internal Affairs agencies while transferring money.
A criminal case has been opened against these individuals under article 168 of the Criminal Code. Investigative measures are continuing.