Уларнинг ечими замонавий биотехнология, фармацевтика ва биотиббиёт фанлари ривожига боғлиқ. Айниқса, янги авлод дориларини яратиш бугун глобал миқёсда устувор илмий йўналиш сифатида эътироф этилмоқда.
Миллий фармацевтика саноати ривожи йўлида
Ҳаётбек Абдуллаев уч йил аввал Тошкент вакцина ва зардоблар илмий-тадқиқот институтининг илмий ишлаб чиқариш биологик назорат бўлимида фаолият бошлаган. Серпентарий (заҳарли илонларни сақлаш ва улардан биологик фаол моддалар (заҳар) ажратиб олиш билан шуғулланувчи бўлим) мудири сифатида ишлаганида, заҳарли илонлардан ажратиб олинган биологик фаол моддаларнинг биокимёвий, токсикологик таҳлиллари ва заҳарнинг биологик фаоллигини ўрганган. 2024-2025 йилларда институтнинг биотехнология лабораториясида илмий ходим вазифасида хизмат қилди. Айни пайтда бактериология лабораторияси катта илмий ходими бўлган Ҳаётбек фармацевтик биотехнология ва биомуҳандислик ҳамда бактериология йўналишларини уйғунлаштирган ҳолда илмий тадқиқот олиб бормоқда.
У маҳаллий илонлар заҳридан саратонга қарши биологик фаол компонентларни ажратиб олиш ва улар асосида таргетланган дори-дармон яратиш асосий илмий тадқиқот йўналишларидан бири эканини алоҳида таъкидлади. Зеро, илон заҳри мураккаб биологик аралашма бўлиб, таркибида кўплаб биологик фаол молекулалар мавжуд. Уларнинг баъзилари ўсма ҳужайраларига селектив таъсир кўрсатиш, ҳужайра ўлимини фаоллаштириш хусусиятига эгалиги билан қимматли. Ҳаётбек, аввало, заҳар намуналарини йиғиш ҳақида тушунча берди.
Жараён биоэтик талаблар, биологик хавфсизлик меъёрлари ҳамда экологик барқарорлик тамойиллари асосида кечади.
Олинган намуналар стандартлаштирилган шароитда сақланади. Дастлабки босқичда заҳар таркибидаги умумий ферментатив фаоллик, протеолитик хусусиятлар каби кўрсаткичлар комплекс баҳоланади.
Биологик фаол компонентларнинг молекуляр даражадаги хусусиятларини ўрганиш, фармацевтик шаклларини яратиш ҳамда хавфсизлик профилини шакллантириш орқали биологик дориларнинг янги авлодини ишлаб чиқиш учун илмий асос яратилмоқда. Қаҳрамонимизнинг тадқиқотлари нафақат онкологик касалликларни даволашда янги ёндашувларга эришиш, балки табиий биологик ресурслардан самарали фойдаланиш, миллий биотехнология салоҳиятини ошириш ҳамда инновацион фармацевтика йўналишларини ривожлантиришга ҳам хизмат қилади. Бундай илмий изланишлар келажакда хавфсиз ва самарали биологик дори яратишга замин бўлиши мумкин.
Ёш олимнинг илмий фаолиятида дори- дармон хавфсизлиги алоҳида ўрин тутади. Бу борада у Хитойда стажировка ўтаб, амалий билимларни ўзлаштирган. Орттирилган тажриба кейинчалик илмий ишланмаларда хавфсизлик профилини шакллантириш, биологик препаратларни баҳолаш ҳамда давлат рўйхатидан ўтказиш ҳужжатларини тайёрлашда муҳим аҳамият касб этган.
Юқорида айтганимиздек, ҳозирги кунда ёш олим бактериология лабораториясида патоген микроорганизмларни идентификациялаш, антибиотикка чидамлилик механизмларини ўрганиш, диагностик тест тизимларини ишлаб чиқиш устида ишлаяпти. Биотехнология, фармацевтика, микробиология ва биомуҳандислик соҳаларини интеграция қилган илмий тадқиқотлари биологик дори-дармонларнинг янги авлодини яратиш, онкологик касалликларни даволаш, иммун тизимини мустаҳкамлаш ҳамда биологик хавфсизликни таъминлашга қаратилган.
Илмий фаолият билан бир қаторда у илмий инновацияларни амалиётга жорий қилиш, янги фармацевтик технологиялар ишлаб чиқиш ҳамда миллий фармацевтика саноатини ривожлантиришга ҳисса қўшишни мақсад қилган. Онкологияда янги таргетланган биологик препаратлар яратиш, биологик фаол табиий компонентлар банкини шакллантириш, иммуномодулятор воситалар яратиш шулар жумласидан.
Илмий ишланмалардан реал маҳсулотларга
Европадаги учта нуфузли олий таълим муассасасида таҳсил олиб, замонавий биотехнология, молекуляр ва синтетик биология йўналишлари бўйича чуқур билим ҳамда амалий тажриба орттирдим, — дейди яна бир ёш олим Улуғбек Мавлонов.
Ўзбекистон Миллий университетининг биология факультетини имтиёзли диплом билан тамомлаган қаҳрамонимизни “Erasmus Mundus” дастури жаҳоний илмлар сари етаклади. Франция, Эстония, Германия каби давлатларда илмий салоҳияти ўсди. Чет элларда олган билим ва кўникмаларини амалиётга татбиқ этиш, шунингдек, Ўзбекистонда илм-фан ривожига ҳисса қўшиш мақсадида ўтган йили ватанга қайтди. Улуғбек ҳам Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги тавсияси асосида Тошкент вакцина ва зардоблар илмий-тадқиқот институтида тадқиқотчи сифатида фаолият юритяпти. Бугунги кунда биотехнология мамлакатнинг соғлиқни сақлаш хавфсизлиги ҳамда иқтисодий барқарорлигини таъминлашда муҳим ўрин тутишини таъкидлар экан, у соҳада ечимини кутаётган муаммоларни ҳам айтиб ўтди. Хусусан, замонавий биологик дори импортига қарамлик, уларнинг юқори нархи ёш изланувчини кўп ўйлантиради. У айрим илғор технологияларнинг маҳаллийлаштирилмагани, шунингдек, илмий ишланмалар билан саноат ўртасидаги узилишни биотехнология ривожини секинлаштираётган асосий омиллардан деб билади. Зеро, айни омиллар сабаб кўплаб истиқболли илмий ғоялар амалий маҳсулот даражасига ета олмаяпти.
— Илмий фаолиятим айнан ушбу муаммоларга ечим топишга қаратилган, буни икки асосий йўналишда олиб боряпман, — дейди Улуғбек. — “Биринчи йўналиш — маҳаллий хомашё ва биоресурслар асосида биоактив моддаларни аниқлаш ва чуқур ўрганиш. — Ўзбекистон бой ва хилма-хил биологик ресурсларга эга бўлиб, у ҳали тўлиқ ўрганилмаган катта илмий ва амалий салоҳиятни ўзида мужассам этади. Шу боис, маҳаллий ўсимликлар, микроорганизмлар ва бошқа табиий манбалардан биологик фаол бирикмаларни аниқлаш, уларнинг фармацевтик ва тиббий қўлланилиш имкониятларини тадқиқ этиш устида изланишлар қиляпман. Бу ёндашув импорт ўрнини босувчи, иқтисодий жиҳатдан мақбул ва маҳаллий шароитга мос биотехнологик маҳсулотлар яратиш учун мустаҳкам илмий асос бўлиб хизмат қилади.
Иккинчи йўналиш замонавий вакцина технологиялари, жумладан, нуклеин кислоталар асосидаги вакциналарни ишлаб чиқиш ва такомиллаштириш билан боғлиқ. Бугунги кунда бундай вакциналар юқумли касалликларга қарши курашда энг илғор ва истиқболли йўналишлардан бири ҳисобланади. Бу йўналишда ҳамкасбларим билан биргаликда вакциналарнинг самарадорлиги, хавфсизлиги ва қисқа муддатда ишлаб чиқилишини таъминловчи янги технологик ёндашувлар устида ишлаяпман.
Ёшлар бежиз замонавий технологияларга интилмайди. Бу орқали улар ўзи танлаган соҳа ютуқларини кўра олади. Айни пайтда Улуғбек иштирок этаётган сил касаллигига қарши замонавий вакциналарни ишлаб чиқиш технологияси ҳам тезкор, хавфсиз ва келажакда турли касалликларга қарши самарали бўлиши мумкин. Унинг маҳаллий ишлаб чиқариш йўлида бошлаган эзгу иши мамлакатимизнинг фармацевтика соҳасидаги мустақиллигини таъминлаш ва импортга қарамликни камайтиришга катта ҳисса қўшади.
Тадқиқотлар юзасидан халқаро ҳамкорликлар ҳам ибратга арзийди. Хусусан, Жанубий Корея, Франция, Италия ва бошқа ривожланган давлатлардаги етакчи илмий марказлар ҳамда замонавий лабораториялар билан алоқалар босқичма-босқич шакллантириляпти. Бу эса илғор таҳлил усуллари, юқори технологик платформалар ва халқаро илмий тажрибадан самарали фойдаланиш ва илмий ишларни халқаро даражага олиб чиқишга ёрдам беради.
Ёш инноваторнинг асосий мақсади — биотехнология соҳасида Ўзбекистонда замонавий, рақобатбардош ва амалий натижага йўналтирилган илмий мактаб шаклланишига ҳисса қўшиш. Яъни илмий ишланмаларни реал маҳсулот даражасига олиб чиқиш ҳамда мамлакатимизнинг илмий- технологик салоҳиятини мустаҳкамлаш.
Ҳар икки ёш олим билан суҳбатимиз одатдагиларидан қийин кечди. Зеро, улар танлаган йўлнинг ўзи-да машаққатли. Кутилаётган натижа айтишга арзирли, борилажак манзиллар ёруғ. Шунинг ўзи илм-фан борасида дунёвий миқёсда фахрланадиган ёшларимиз борлигига яна бир ишора.