Булар қаторига яна Мустақиллик, Хотира, Ғалаба майдонлари, Адиблар хиёбони ва мажмуаларини, тарихий қадамжолар, истироҳат боғлари, мактаб ва олий ўқув юртларидаги катта-кичик кутубхоналар, бадиий тўгараклар, музейларни қўшиш мумкин. Улар орасида маҳобати ва салобати билан алоҳида мавқе касб этаётган Ислом цивилизацияси маркази мажмуаси эса қисқа муддатда дунёни ўзига ром этди десак, муболаға бўлмайди.
Ҳозир дунё миқёсида муҳим геосиёсий жараёнлар кечаётган бир пайтда Президентимиз илгари сураётган “Учинчи Ренессанс пойдеворини барпо этиш” ғояси жаҳон ҳамжамияти томонидан катта қизиқиш билан қабул қилинмоқда. Мазкур ташаббус кўплаб экспертлар эътироф этганидек, инсоният тараққиётининг янги тамаддун модели сифатида юқори баҳоланяпти.
Янги давр тасодифан шаклланмайди. Аввало, у инсон шуурида уйғониб, кейин ҳаётимизда намоён бўлади. Тамаддунларнинг юзага келиши учун инсонларни бирлаштирадиган, уларнинг интилишини тараққиётга йўналтира оладиган улкан ва илғор ғоялар туғилиши шарт. Бундай ғоялар одамзод тафаккурини, илм-фан, маданият, иқтисодиёт ва технологиялар ривожини тубдан ўзгартира олади. Ана шундай ғоялар меваси бўлган мазкур улкан ва ноёб лойиҳа Ўзбекистон Президентининг 2017 йил 23 июндаги қарорига биноан бошланиб, 2018 йили Рамазон ҳайити куни пойдевор қўйилган эди.
Давлатимиз раҳбари маърузаларидан бирида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ташкил қилинишидан асосий мақсад халқимизнинг бунёдкорлик даҳоси билан барпо этилган ана шундай ноёб меросни илмий асосда ҳар томонлама чуқур ўрганиш, юртимиздан етишиб чиққан буюк аллома ва мутафаккирларнинг ҳаёти ҳамда илмий-ижодий фаолияти ҳақида яхлит тасаввур уйғотиш, улар билан аҳоли ва жаҳон жамоатчилигини кенг таништириш, халқаро миқёсда динлараро ва цивилизациялараро мулоқотни йўлга қўйиш, инсон қалби ва онгини эгаллаш учун турли хавф-хатарлар кучайиб бораётган бугунги мураккаб даврда ислом динининг инсонпарварлик моҳиятини очиб бериш эканини таъкидлаган эди.
Президентимиз лойиҳанинг амалга оширилиши жараёнини мунтазам кузатиб борди. Тамал тошини қўйишдан бошлаб қурилиш ва бунёдкорликнинг ҳар бир босқичида қурилиш майдонига ташриф буюриб, ишларнинг боришини кўздан кечиришни канда қилмади. Танишиш жараёнида керакли маслаҳатлар берди, мутахассислар иштирокида мажмуа тарҳига зарур ўзгартириш ва қўшимчалар киритди, такомиллаштирди.
Қиёси йўқ мегалойиҳа
Маърифат, илм-фан ва таълим Учинчи Ренессанс сари дадил қадам қўяётган мамлакатимизнинг асосий ҳаракатлантирувчи кучига айланди. Янги Ўзбекистонда илм-фан, инновацион технологиялар ва илғор кашфиётлар барчамиз орзу қилган уйғониш даври сари руҳлантирмоқда. Аждодларимизнинг маънавий мероси эса замонавий давлатчилигимиз тараққиётида мустаҳкам ҳамда муносиб ифодасини топаётир.
Маҳобатли иншоот қадимги меъморий обидаларимиз шаклида бунёд этилган. Миллий гумбаз ва пештоқлар, нақшларнинг ажойиб уйғунлиги унга алоҳида кўрк бағишлаган. Мажмуанинг тўрт томонида баландлиги 34 метрли пештоқлар, ўртада 65 метрли гумбаз қурилган.
Марказнинг энг асосий қисмидан Қуръони карим зали жой олган. Бу ерда мусулмон дунёсининг маънавий дурдонаси — қадимий Усмон Мусҳафи жойлаштирилди. Шунингдек, муқаддас китобнинг сомонийлар, қорахонийлар, хоразмшоҳлар, Ўзбекхон, темурийлар ва бошқа тарихий сулолалар даврида битилган нусхалари ҳамда эски ўзбек тилидаги маънолар таржималари қўйилди. Қуръони каримнинг жаҳондаги энг нодир қўлёзмаларидан намуналар ҳам ўрин олди.
Марказда 460 ўринли анжуманлар зали бор. Бу ерда турли халқаро учрашувлар, анжуманлар ўтказиш учун зарур шароит яратилган, энг сўнгги русумдаги техника воситалари билан ўрнатилган. Ўтган йили августда мажмуа билан танишиш асносида давлатимиз раҳбари Ўзбекистон улуғ тарихга эга мамлакатлиги, буюк аждодларимизнинг илмий-маданий мероси инсоният тарихида ўчмас из қолдиргани, дунё ҳамжамиятини ундан хабардор қилишда ушбу марказнинг ўрни беқиёс эканини таъкидлаган эди.
Бу ерга кирган киши асрлар давомида илм-фан, маънавият, маърифат ва маданият й ў л и да қилинган беқиёс ишларга гувоҳ бўлади. Жумладан, Имом Бухорий, Мотуридий, Аҳмад Фарғоний, Абу Наср Форобий, Муҳаммад Хоразмий, Абу Райҳон Беруний, Абу Али ибн Сино, Бурҳониддин Марғиноний, Маҳмуд Замахшарий, Мирзо Улуғбек, Алишер Навоий, Заҳириддин Бобур, Али Қушчи каби аллома ва мутафаккирлар зиёратчиларни эзгулик, инсонпарварлик ва ҳидоятга чорлайди.
Мажмуада “Исломдан аввалги цивилизациялар”, “Биринчи Ренессанс даври”, “Иккинчи Ренессанс даври”, “Ўзбекистон XX асрда”, “Янги Ўзбекистон — янги Ренессанс” каби бўлимлар ташкил этилган. Мазкур даврлар тарихи турли ашёлар, қўлёзма манбалар, суратлар ва мультимедиали воситалар орқали намойиш этилган. Тарихдаги етук уламоларнинг ислом маърифатига қўшган ҳиссаси атрофлича ёритилган.
Айни вақтда мажмуада Бибихоним, Хонзодабегим, Гавҳаршодбегим, Гулбаданбегим, Нодирабегим, Увайсий, Анбар отин каби тарихимизда чуқур из қолдирган аёлларнинг илм-маърифат ҳомийси сифатидаги фаолияти ҳам ифодаланган.
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ва унинг теварагида қилинган бунёдкорлик ишлари ҳамда ўзгаришлар ҳар қандай одамни маҳлиё этади. Пойтахтнинг тарихий Қорасарой, унга туташ Зарқайнар кўчаларини бугун таниш қийин. Қорасарой кўчасида автомобиллар учун қурилган ер ости йўли, икки чеккада мумтоз усулда қад ростлаган меҳмонхоналар, савдо расталари, Зарқайнарнинг Эски жўва бозорига олиб чиқадиган тор ва узун кўчасидаги қадимий услубдаги таъмирлаш ишларидан ҳайратга тушади киши. Айниқса, мажмуа, ёндош иншоот ва туташ ҳудудлар оқшом палласи чироқлар нурида алоҳида фусун касб этади.
Euronews телеканали Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказига бағишланган, унинг ноёб меъморий ечимларини ёритувчи махсус репортажларини бир неча кун эфирга узатди.
“Ватан ҳақида қўшиқ”
Анча йиллар аввал, касбимнинг сир-асрорини тўлиқ англамаган давримда бир газетада худди шундай сарлавҳали мақола берилганди. Муаллифи ёдимда йўқ, лекин таниқли шоир ёки ёзувчи эмасди. “Ватан ҳақида қўшиқ” бирор шеър ёки қўшиқ таҳлили бўлса керак деган ўй билан мақолани ўқишга киришганим ёдимда. Матнда назм, оҳанг, куй ва ижро ҳақида ҳеч қандай гап йўқ, лекин у шеър каби равон ўқилар, ростдан ҳам қўшиқ мисоли ўзидан оҳанг таратар эди. Муаллиф мақолада Ватани, юрти, табиати, урф-одатию одамларини мадҳ этган эди.
Бугун Тошкентнинг Эски шаҳар қисмига йўли тушган одам борки, ҳайратини яшира олмаяпти. Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказидаги бунёдкорлик ишлари оддий сайёҳни ҳам, нуфузли делегация вакилларию давлат раҳбарларини ҳам оммавий ахборот воситалари, ижтимоий тармоқлар орқали ўз таассуроти билан ўртоқлашишга ундамоқда. Ушбу дил изҳорларини эса улардаги ҳарорат ва тафт туфайли Ватан ҳақида қўшиқ, бизнинг Ватанимиз ҳақида қўшиқ сифатида қабул қилиш мумкин.
Александр ВУЧИЧ,
Сербия Президенти:
— Мен аввалроқ Ўзбекистонга келмай, катта хатога йўл қўйганман. Бу мамлакатга, албатта, келинг! Мен бу мамлакатга аввалроқ келмасдан жуда катта хатога йўл қўйганман. Имконингиз бўлдими, бу мамлакатни кўргани, албатта, келинг.
Сантьяго ПЕНЬЯ,
Парагвай Республикаси Президенти:
— Ўзбекистон тарихи ҳақиқатан беқиёс. У беш минг йиллик тараққиётни қамраб олган улкан цивилизациядир. Бир миллатни англаш учун унинг тарихини билиш керак. Бу ерда эса тарих жуда бой. Инсоният тамаддунига улкан ҳисса қўшган кўплаб илмий ва маданий ютуқлар айнан шу заминдан келиб чиққан. Ўзбекистоннинг энг катта бойлиги тарихий мероси, илмий ютуқлари ва маданий цивилизациясидир. Масалан, алгебра ёки тиббиёт соҳасидаги илк мукаммал илмий асослар шу юртдан келиб чиққанини кўпчилик билмайди. Мен бу ташрифдан жуда руҳландим. Парагвай Ўзбекистон билан келгусидаги истиқболли ҳамкорликка тайёр.
Рана Иҳсаан АФЗАЛ,
Покистон Бош вазири девонида савдо бўйича координатор:
— Бундай марказни дунёнинг ҳеч бир жойида кўрмаганман. Бу ерга кирган одам тарихнинг турли даврларида саёҳат қилгандек бўлади. 3D саҳналар, мультимедиали тақдимотлар ва илмий изоҳлар ўтмишни айнан кўз олдингизда жонлантиради. Ўзбекистон неча минг йиллик илм-фан меросини бир жойга жамлаб, замонавий талқинда намойиш эта олгани — жуда катта ютуқ.
Ўзбекистон — Покистон алоқалари айни пайтда янги босқичга кўтарилган. Савдо, транспорт ва дипломатик ҳамкорлик кўлами йил сайин кенгаймоқда. Икки мамлакат ўртасида тўғридан тўғри авиарейслар йўлга қўйилгани ҳам бу ҳамкорликка ёрқин мисолдир.
Мита ТАНЖУНГ,
Индонезия мусулмон ҳаж ташкилотчилари ассоциацияси раиси:
— Бу марказ Ўзбекистон цивилизацияси, тарихи, донишмандлиги ва маънавиятининг бутун жозибасини ўзида жамлаган. Ҳар бир бўлимдаги экспонатлар жуда қимматли. Мажмуадаги барча гўзаллик, ажойиб маълумотлар, тарихий бойликларни кўриш — мен учун катта бахт. Ўзбекистонда қадимдан то ҳозиргача бўлган бутун цивилизация мужассамлигига гувоҳ бўлдим. Визуал зал, айниқса, Каъба кисваси намойиш этилган бўлим катта таассурот қолдирди. Бу маскан индонезиялик мусулмон сайёҳлар учун ҳам жуда муҳим. Келгусида биз ҳам Ўзбекистоннинг буюк цивилизацияси, тарихи ва маданиятини янада кўп одам келиб кўришига ҳисса қўшамиз.
Муҳаммад ГАЗАЛИ,
Индонезия умра ва ҳаж сайёҳлик агентликлари ассоциациясининг минтақалар раиси:
— Бу марказ ниҳоятда чиройли, қадимги цивилизация мероси замонавий ва илғор технологиялар билан уйғунлаштирилгани жуда ҳайратланарли. Унга кирганингизда гўё ўша даврга тушиб қолгандек, тарих саҳифалари қатида сайр қилаётгандек бўласиз.
Марказ музейида Биринчи ва Иккинчи Ренессанс ҳамда Янги Ўзбекистон даврлари шукуҳи бор. Менимча, бу жуда қизиқарли ва ўзига хос тажриба. Шу сабабли Индонезиядаги юртдошларимизни ҳам бу масканга келиб, тош давридан ислом динининг кириб келишигача бўлган тараққиётни ўз кўзи билан кўришга чорлайман.
Таҳир ФАРООҚ,
“Daily Ittеhad” медиа гуруҳи бош муҳаррири:
— Ўзбекистон ўз тарихини нафақат сақлаб қолган, балки уни янги авлод учун энг замонавий услубда жонлантириб бера оляпти. Ҳар бир залда илм бор, ҳар бир экспозиция ўтмишнинг янги саҳифасини очади. Сунъий интеллект ва мультимедиали технологияларнинг бундай уйғунлиги тарихни янада чуқур англашга ёрдам беради.
Қуръон залидаги ноёб қўлёзмалар, буюк алломалар мероси, марказ концепциясининг изчил илмий асослангани ва маърифий руҳини алоҳида эътироф этиш лозим. Ислом цивилизацияси маркази — “тарихни жонлантирган, илм ва технологияни уйғунлаштирган ноёб хазина” бўлиб, уни дунё миқёсида кенг тарғиб қилиш зарур.
Муҳаммад бин СУЛАЕМ,
Халқаро автомобиль федерацияси (FIA) президенти:
— Ўзбекистон ҳукумати ва шахсан Президентига бу марказни ўз кўзимиз билан кўриш имконини бергани учун чин дилдан миннатдорлик билдираман. Бу ерда илгари ўзим билмаган кўплаб маълумотларни кўрдим. Менимча, бу Ўзбекистоннинг яширин хазинаси. Бу юрт дунёга ёйган илмий мерос ҳақида кўпчилик ҳали ҳам етарлича хабардор эмас. Қуръонга бағишланган залда асл қўлёзмаларни кўрганим, йўқолиб кетган ёки турли йўллар билан бошқа мамлакатларга ўтиб кетган нодир манбаларни қайта жамлаш бўйича Президентнинг шахсий ташаббуси ҳақида эшитганим мени чуқур ҳаяжонга солди.
Бу маскан дунё миқёсида янада кенг тарғиб қилиниши керак. Муҳаммад Хоразмий, Имом Бухорий, Абу Али ибн Сино каби буюк шахсларнинг илмий меросини глобал миқёсда намойиш этиш — бизнинг ҳам бурчимиз. Ўзбекистоннинг исломдан аввалги даврдан бугунгача бўлган тараққиёти, ислом маданиятига қўшган улкан ҳиссаси — буларнинг барчаси мени ҳайратга солди. Энг муҳими, бу маскан одамни асл ҳақиқатга қайтаради: тарихдан сабоқ олиб, дадил олға юриш керак деган ғояни беради.
Абу Райҳон Беруний, Муҳаммад Хоразмий, Абу Наср Форобий, Имом Термизий, Имом Бухорий, Абу Али ибн Сино каби улуғ зотлар жаҳон тараққиётининг пойдеворига айланган илмий ютуқларни яратган бўлса-да, бугун дунёнинг кўплаб мамлакатларида улар ҳақида етарли билим мавжуд эмас. Марказ фаолияти тарихий меросни глобал миқёсда тарғиб қилиш йўлидаги ниҳоятда муҳим ташаббусдир.
Жаля АЗИЗОВА,
Халқаро Қизил Ярим ой жамиятининг Шарқий Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари бўйича минтақавий координатори:
— Марказнинг меъморий ечими, зал ва йўлаклар концепцияси, тарихий даврларнинг босқичма-босқич очиб берилиши — жуда таъсирли. Исломдан аввалги ёдгорликлардан тортиб, Шарқ уйғониш даврларигача бўлган жараённинг бундай профессионал ёритилиши мени жуда илҳомлантирди.
Жулиан АНАНДА,
Индонезия “Halal Tour” сайёҳлик агентлиги аъзоси:
— Ўзбекистондаги ислом цивилизацияси маркази — ниҳоятда ажойиб маскан. Бу ерда зулмат давридан бошлаб олтин давргача, яъни ислом цивилизацияси шаклланган давргача бўлган бой тарих мужассам.
Мазкур улкан мажмуа Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан барпо этилган бўлиб, унинг архитектураси, дизайни ва мазмуни билан келган ҳар бир кишини ҳайратга солади. Ўзбекистонга келган меҳмонлар, албатта, бу масканда бўлиши керак. Чунки бу мажмуа нафақат гўзал, балки чуқур маънавий ва тарихий мазмунга эга.
Билжана МИЛОСЕВИЧ,
Халқаро Қизил Ярим ой жамиятининг Марказий Осиё бўйича минтақавий делегацияси раҳбари:
— Бу марказга илк бор келяпмиз ва чин дилдан айтишим керак: мен бу ерда кўрганларимдан ҳайратдаман. Экспозициялар нафақат илмий асосланган, балки жуда замонавий ва таъсирли тарзда ясалган. Интерактив бўлимлар орқали тарих қаърига тушгандек бўласиз.
Энг муҳими бу масканнинг инсоният мероси қадрини юксалтирувчи, тинчлик ва ўзаро ҳурмат ғояларини тараннум этувчи табаррук жой эканида. Ўзбекистон халқига ва Президентига бундай улкан лойиҳа учун миннатдорлик билдираман.
Бу каби куй ва оҳангга айланувчи самимий битиклар кишининг кўнгил тубидан чиқади. Зеро, марказнинг марказий маърифат маркази олдига қўйилган муҳим вазифалардан кўзланган мақсад ҳам шу — миллий тарихимизнинг янгиланган тимсолини яратиш ва ёш авлод қалбида юртимиз алломаларининг ўлмас меросига юксак муҳаббат уйғотишдир. Ўз Ватанини севган, тарихи ва қадриятларини улуғлаган инсонларгина муносиб келажак давомчилари бўла олади. Уларни тарбиялашда эса Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказининг ўрни беқиёс.