Toshkent metrosining yana 5 ta bekati yil oxirigacha foydalanishga topshiriladi
Toshkent er usti metrosining 2-bosqichi “Qo'yliq – Quruvchilar” yo'nalishining 7-bekatdan 12-bekatgacha bo'lgan 8,5 kilometrlik uchastkasida qurilish ishlari jadallik bilan amalga oshirilmoqda.
“O'zbekiston temir yo'llari” AJ matbuot xizmatiga ko'ra, ushbu oraliqdagi qurilish ishlari yil oxirigacha yakunlanadi.
“Hozirgi vaqtda 3 ta bekat qurilishi yakunlanmoqda. Qo'yliq bozoridagi 7-bekatdan 8-, 9- hamda 10-bekatlar Mirobod hamda Sergeli tumanidan o'tgan Toshkent halqa avtomobil` yo'li yoqasida joylashgan bo'lib, ayni paytda mutaxassislar tomonidan 7-bekatdan 10-bekatgacha bo'lgan masofada qurilish jarayonining barcha temir-beton ishlari tugatilib, yangi va mustahkam relslar to'liq o'rnatib bo'lindi”, deyiladi jamiyat ma'lumotida.
Ayni vaqtda Toshkent er usti halqa metro yo'nalishining 2-bosqichida amalga oshirilayotgan qurilish ishlariga 116 ta texnika, mashina va mexanizmlar hamda 2 ming 650 nafarga yaqin malakali muhandis va ishchi-xodim jalb qilingan.
Mazkur yo'nalish bir kunda 40 mingga yaqin yo'lovchiga xizmat ko'rsatish quvvatiga ega bo'ladi.
Ma'lumot uchun: ushbu bosqich qurib bitkazilishi bilan Toshkent metropolitenining jami uzunligi 70 kilometrdan ziyod bo'ladi. Bekatlar soni 50 taga etadi. Metroda yuruvchi kunlik yo'lovchilar soni 600 minggacha oshadi.