Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Qishloq xoʻjaligida yerdan foydalanish samaradorligini oshirish va mahsulot yetishtirish hajmini koʻpaytirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori bilan fermerlarga bir qator imtiyozlar beriladi.
Davlat rahbarining topshirigʻiga asosan “Oʻzboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalariga hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarga boʻlgan huquqlarni eʼtirof etish toʻgʻrisida”gi Qonun qabul qilingan edi.
Reyd tadbirlari davomida elektron yoki bir martalik QR-chiptalar yordamida toʻlovni amalga oshirmagan shaxslarga maʼmuriy bayonnoma rasmiylashtirilmoqda.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 169-moddasi (o'g'rilik) bilan jinoyat ishi qo'zg'atilib, tergov harakatlari o'tkazilmoqda.
2027-yil 1-yanvardan boshlab sanʼatkorlardan daromad soligʻi majburiy tartibda undiriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Samarqanddagi «Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi» birinchi sammiti oldidan «Euronews»ga bergan intervyusi
Shu yilning 3-4-aprel kunlari Samarqand shahrida «Markaziy Osiyo — Yevropa Ittifoqi« birinchi sammiti boʻlib oʻtadi.
Oxirgi ma'lumotlarga ko'ra, qurbonlar soni 2,7 ming nafardan oshgan, 4,5 mingdan ortiq kishi jarohatlangan, 400 kishi bedarak yo'qolgan.
Olmazor tumanidagi Qorasaroy koʻchasining Abdulla Qodiriy koʻchasidan Nurafshon koʻchasi bilan kesishgan joyigacha boʻlgan qismi sentyabr oyigacha transport vositalari uchun yopildi.
Pokistonning sobiq Bosh vaziri, muxolifatdagi “Adolat uchun harakat” partiyasi asoschisi Imron Xon tinchlik bo'yicha Nobel mukofotiga nomzod sifatida ko'rildi.