Hindistondagi diniy festivalda yetti kishi hayotdan ko'z yumdi
Hindiston shimolidagi Uttar-Pradesh shtatida 29-yanvar kuni Kumbxa-mela diniy festivalida yuz bergan tiqilinch oqibatida kamida yetti kishi halok bo'ldi, 10 dan ortiq kishi jarohatlandi.
Hindustan Times gazetasining politsiyaga tayanib xabar berishicha, hodisa yaqinda festival vaqtida tiqilinch yuz berib, 40 nafar dindorning o'limiga sabab bo'lgan joydan taxminan 3 kilometr uzoqlikda sodir bo'ldi. Nashrning qayd etishicha, ushbu fojia ortidan shtat hokimiyati organlari ikkinchi tiqilinch va qurbonlar haqida sukut saqlashgan.
Kumbxa-mela festivali Hindiston shimolida har 12 yilda bir marta o'tkaziladi. 13-yanvardan beri 110 milliondan ortiq ziyoratchilar festivalda ishtirok etib, Gang daryosida cho'milishdi. Atigi 45 kun ichida festivalga 450 million kishi, jumladan 1,5 million xorijlik tashrif buyurishi kutilmoqda, deb xabar beradi tass.ru.