Qirg'iziston parlamenti qo'mitalari Qirg'iziston-Tojikiston chegarasi haqidagi kelishuvni ma'qulladi, deb xabar qildi payshanba kuni jurnalistlarga respublika parlamenti matbuot xizmati.
“Bugun, 27-fevral kuni Jogorku Keneshning (Qirg'iziston parlamenti) Xalqaro ishlar, mudofaa, xavfsizlik va migratsiya qo'mitasi, Yoqilg'i-energetika kompleksi, yer osti boyliklaridan foydalanish va sanoat siyosati qo'mitasi, Konstitutsiyaviy qonunchilik, davlat tuzilishi, sud-huquq masalalari va reglament qo'mitasi Jogorku Keneshning Agrar siyosat, suv resurslari, ekologiya va mintaqaviy rivojlanish qo'mitasi, Qonunchilik va huquq-tartibot, jinoyatchilik va korrupsiyaga qarshi kurash qo'mitasi, Transport, aloqa, arxitektura va qurilish qo'mitasining qo'shma yig'ilishida Qirg'iziston-Tojikiston chegarasi bo'yicha bir qator hujjatlar ko'rib chiqilib, Qirg'iziston Respublikasi Jogorku Keneshiga tasdiqlash uchun taqdim etildi.
Qayd etilishicha, qo'mitalar Bishkek va Dushanbe o'rtasida Qirg'iziston-Tojikiston davlat chegarasi to'g'risidagi bitim loyihasini, ikki davlat o'rtasida avtomobil yo'llarini qurish va ulardan foydalanish to'g'risidagi shartnoma loyihasini, Qirg'iziston va Tojikiston Vazirlar Mahkamalari o'rtasida suv xo'jaligi va energetika obyektlaridan foydalanishni ta'minlash to'g'risidagi bitim loyihasini ko'rib chiqdi va ma'qulladi, deb xabar beradi ria.ru.