Bu haqda Kazinform agentligi muxbiri xabar beradi.
Matbuot anjumanida Tojikiston Respublikasi moliya vaziri Fayziddin Qahhorzoda bu yil hukumat Rog'un GESi qurilishi uchun kamida 10 milliard somoniy (taxminan 1 milliard dollar) ajratish niyatida ekanligini ma'lum qildi. Shundan respublikaning o'z mablag'lari 8,2 milliard somoniy (872 million dollar) ni tashkil etadi va bu mablag'lar davlat byudjetidan taqdim etiladi.
Vazirning so'zlariga ko'ra, xalqaro hamkorlardan investitsiyalarni jalb etish orqali moliyalashtirish hajmi oshishi mumkin.
“Tojikiston hukumati ushbu mablag'larni olish uchun ma'lum talablarni bajarishi kerak edi. Barcha shartlar to'liq bajarildi, natijada Jahon bankidan 350 million dollarlik birinchi transhda moliyalashtirish boshlandi. Ushbu tashkilotdan qo'shimcha 300 million dollar ajratish bo'yicha muzokaralar ham muvaffaqiyatli yakunlandi. Ushbu mablag'larni shu yilning o'rtalarida olish mumkin”, dedi F. Qahhorzoda.
Uning so'zlariga ko'ra, Islom taraqqiyot banki, Saudiya Arabistoni taraqqiyot jamg'armasi, Quvayt taraqqiyot jamg'armasi va Osiyo infratuzilma investitsiya banki orqali jami 850 million dollarlik mablag'larni jalb etish tartiblari ham yakunlanmoqda.
Rog'un GESi – Rog'un shahri yaqinidagi Vaxsh daryosida qurilayotgan yirik gidroelektrostansiya. Loyiha to'liq qurib bitkazilgandan so'ng, 335 metr balandlikdagi to'g'on dunyodagi eng baland gidroelektrostansiyaga va o'rnatilgan quvvati 3780 MVt bo'lgan stansiya Markaziy Osiyodagi eng yirik energetika obyektiga aylanadi. Ishlab chiqarilgan elektr energiyasi CASA-1000 loyihasi doirasida Pokistonga eksport qilinishi rejalashtirilgan, deb xabar berdi oz.inform.kz.