Бу ҳақда Тожикистон Президенти матбуот хизмати хабар берди.
“Учрашув давомида томонлар стратегик шериклик ва иттифоқчилик ҳамкорлиги тамойилларига асосланган тожик-ўзбек муносабатларининг ҳозирги ҳолати ва ривожланиш истиқболларини муҳокама қилишди. Уларни янада ривожлантириш ва кенгайтириш йўллари кўриб чиқилди”, дейилади баёнотда.
Томонлар ўзаро савдо ва инвестиция ҳамкорлигининг ўсиши ижобий тенденциясини таъкидлашди.
Шу нуқтаи назардан, Эмомали Раҳмон саноат, энергетика, транспорт, қишлоқ хўжалиги ва ўзаро манфаатли бошқа соҳаларда ушбу жараённи янада ривожлантириш учун катта имкониятларга эътибор қаратди. Томонлар маданий ва гуманитар алмашинувларни янада кенгайтиришга қизиқиш билдиришди.
Тожикистон Президенти Душанбеда бўлиб ўтган савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг самарали ишини таъкидлади.
Томонлар икки томонлама кун тартибининг барча спектрлари бўйича конструктив ва ишончли давлатлараро мулоқотни давом эттириш муҳимлигини таъкидлашди. Шу нуқтаи назардан, асосий эътибор бўлажак юқори даражадаги учрашувлар ва музокараларга юқори сифатли тайёргарликни таъминлашга қаратилди. Улар жорий йилда шунга ўхшаш давлатлараро тадбирларни ташкил этиш ва ўтказиш жадвали бўйича фикр алмашишди, деб хабар берди report.az.