Presidents of Uzbekistan and Kazakhstan visit Exhibition of Digital Technologies and Artificial Intelligence
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and the President of the Republic of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, jointly visited the AlmatyFair.ai exhibition, dedicated to digital technologies and artificial intelligence.
The heads of state were introduced to cutting-edge solutions and innovative developments in these fields.
A presentation was held on the alem.ai Artificial Intelligence Center, which is being established at the initiative of the President of Kazakhstan.
Alem.ai is a platform for training specialists in the field of artificial intelligence, launching startups, and conducting scientific research in this area.
The leaders also got acquainted with the activities of the Central Asian Innovation Hubs (Astana Hub and IT Park Uzbekistan) – an alliance of the largest technology parks in Central Asia.
The Presidents emphasized the importance of expanding mutually beneficial cooperation in digitalization, developing joint IT products, and aligning national strategies in artificial intelligence and advanced information technologies.