On March 25, Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan Laziz Kudratov held a meeting with Andi Aranitasi, Head of the Representative Office of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) in Uzbekistan.
Laziz Kudratov, Minister of Investment, Industry and Trade, held a meeting with Timothy Smart, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom to Uzbekistan.
On March 19 of this year, the Ministry of Investment, Industry and Trade held a meeting with Carol Miller, a member of the U.S. House of Representatives from West Virginia.
On March 18 of this year, the Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan Laziz Kudratov held a meeting with a delegation of the Hungarian concern OTP Group and took part in the signing ceremony of a number of bilateral documents on the implementation of a major investment project with a company belonging to the group.
On March 11 this year, on the eve of the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev to the French Republic, a French-Uzbek business forum was held in Paris with the participation of heads of relevant ministries, departments and heads of about one hundred leading companies, financial and business organizations of the two countries.
On March 10 of this year, the Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan Laziz Kudratov took part in the 6th annual consultations between the Republic of Uzbekistan and the French Development Agency (FAR).
On March 3 of this year, the Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan Laziz Kudratov received the Ambassador of Azerbaijan to Uzbekistan Huseyn Guliyev.
On February 25 this year, Tashkent hosted a number of events within the framework of the development of Uzbek-Polish trade, economic and investment cooperation with the participation of representative delegations of the two countries.
On February 16 of this year, on the eve of the official visit of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev to Kuwait, the Uzbek-Kuwaiti business forum was held in the capital of this country, which was attended by the heads of relevant ministries and departments, industry associations and the heads of more than a hundred large companies and financial institutions of the two states.
On February 11 of this year, for the first time in the history of Uzbek-Pakistani relations, the exhibition of national products "Made in Uzbekistan" started in Lahore.