Дарвозалар ўрнига гоҳ ғишт, гоҳ тош қўйиладиган чанг кўчадаги қўлбола ўйингоҳдан тўп тепиб қайтаркан, шуларни бола орзулари билан хаёлида гавдалантирмаган, олам-олам завқ туймаган одам кам топилса керак. Тактика билан бировнинг иши йўқ, чопганимиз-чопган, йиқилган-турган, йиғлаган, қувонган — сиз ҳам тўртбурчак майдонни ҳаётнинг кичик бир модели, унинг келгуси синовлари, баҳслари, ўйинларига тайёрлов экани ҳақида у вақтлар ўйлаб ҳам кўрмагансиз-ку, тўғрими?
Яқинда қишлоққа бордим. Ўзимча болалигимни тасаввуримда яхшироқ жонлантирмоқчи бўлдимми, ҳар қалай хаёлларимга эргашиб, болалар майдончасига бориб қолибман. Йўқ, мен кўришни истаган манзарадан асар ҳам йўқ эди бу ерда. Ҳеч кимнинг уст-боши чанг бўлмаган, текис, сунъий чим ётқизилган ям-яшил майдонда болакайлар шошилмайгина, тартиб билан бир-бирига тўп узатарди. Бу ерда мен тушунишга қийналаётган бир нарса бор эди. Аслида, ўзим ҳали ёшман, болалигим ҳам яқин ўн-ўн беш йиллар нари- берисида кечган. Бироқ болакайлар нигоҳида нимадир фарқли эканини сезиб тургандек эдим, бу ишончми, умидми, қатъиятми ёки уларнинг барчасини ўзида мужассам этган дадилликми, аниқ айтишим қийин…
Яшил майдон. Улкан стадион. Мадҳия, ўйин шиддати, гол завқи, ғалаба шукуҳи, мухлислар қувончи, кубок… Дарвозалар ўрнига гоҳ ғишт, гоҳ тош қўйиладиган чанг кўчадаги қўлбола ўйингоҳдан тўп тепиб қайтаркан, шуларни бола орзулари билан хаёлида гавдалантирмаган, олам-олам завқ туймаган одам кам топилса керак. Тактика билан бировнинг иши йўқ, чопганимиз-чопган, йиқилган-турган, йиғлаган, қувонган — сиз ҳам тўртбурчак майдонни ҳаётнинг кичик бир модели, унинг келгуси синовлари, баҳслари, ўйинларига тайёрлов экани ҳақида у вақтлар ўйлаб ҳам кўрмагансиз-ку, тўғрими?
Кишининг ташқи кўриниши — кийинишидан тортиб, кўз қарашигача унинг ички оламини акс эттириши ҳақида албатта ўқиган, эшитгансиз. Майдончадаги болаларни кузата туриб ўйлаб қолдим: бу қоида жамиятлар учун ҳам бирдек амал қилар экан. Яъни инфратузилма, шароит, имконият, ҳаракат, меҳнат — ҳаммаси жам бўлган муҳитда жамиятнинг умумкайфияти, ривожланиш ва шунга монанд самараси ҳам тезда бўй кўрсатади. Шу маънода, спортда, хусусан, футболда эришиладиган натижалар, ютуқлар, ҳатто муваффақиятсизликлар замирида ҳам катта бир фалсафа, ижтимоий- руҳий маъно-мазмун мужассам.
Демак, энг чекка ҳудудларда қурилган, қурилаётган майдончалару юзлаб-минглаб мухлисни бағрига сиғдира оладиган муҳташам ареналар қад ростлаётгани бугун ўша мини стадионларда хотиржам машғулот ўтаётган болакайларнинг эртага оламшумул муваффақиятларни реалликка айлантиришига замин ҳозирлайди, олға бошлайди.
Чунончи, турли ёшдаги терма жамоаларимиз мунтазам юқори натижалар учун курашмоқда, юртимиз эса катта футбол фестивалларига мезбонлик қиляпти. Хусусан, ФИФА кенгаши томонидан Ўзбекистон ва Озарбайжоннинг 2027 йилги U-20 жаҳон чемпионатига мезбон сифатида расман тайинланиши мамлакатимиз спорт салоҳиятига юксак ишонч рамзи, катта масъулият бўлиш билан бирга дунё нигоҳида ҳам эмас, аввало, ўзимизга ислоҳотлар самарасини, тизимнинг ички таянчлари қай даражада етилганини кўрсатиб берадиган кўзгу вазифасини бажаради. Давлатимиз раҳбарининг 2025 йил 15 декабрдаги “2027 йилги футбол бўйича U-20 Жаҳон чемпионатига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ҳам айни шу жиҳатларни назарда тутгани билан аҳамиятли, соҳадаги кейинги қадамларни аниқ белгилаб олиш учун дастуриламал ҳужжат бўлди.
Шубҳасиз, мазкур мусобақага мезбон бўлиш ҳуқуқи стадионлар маҳобати, ундаги ўриндиқлар сони билан ўлчанмайди. Бу танлов ортида узоқ вақт давомида шаклланган тартиб, масъулият, ички мувозанат ва ишонч ётади. Зеро, у, биринчи навбатда, халқ томонидан қандай қарши олинади, қандай кузатилади, қандай хотира қолдиради — мана шу саволлар мезбонликнинг асл моҳиятини белгилайди. Шу нуқтада футбол ўзининг спорт қобиғидан чиқиб, мамлакатнинг ташкилий маданияти, жамоатчилик кайфияти ва ўзига ишончини намоён этадиган майдонга айланади.
Бугунги натижалар эса босқичма-босқич тўпланган тажриба, майдонда ва унинг ташқарисида шаклланган интизом орқали ўз ифодасини топди. Футбол атрофида юзага келган муҳит ўзгарди, майдонга чиқаётган авлоднинг нигоҳида бошқача ишонч пайдо бўлди, томошабин ҳам энди фақат натижани эмас, жараённи ҳис қила бошлади. Шу боис, 2027 йилги U-20 жаҳон чемпионати билан боғлиқ қарорни алоҳида бир ҳодиса эмас, балки шу йўлнинг мантиқий давоми сифатида қабул қилиш тўғрироқ бўлади. Демак, қарор моҳиятида нималар ётибди, у қайси босқичларнинг устига қурилди, қандай омиллар бу даражагача етиб келишга замин ҳозирлади деган саволларга жавоб излаш орқали истиқболдаги марралар борасида ҳам дадил фикр юритиш имкони туғилади. Зеро, бу ерда гап фақат турнир ҳақида эмас, футбол орқали шаклланаётган ишонч, тартиб ва келажак ҳақидаги тасаввур ҳақида бормоқда.
Бошқарувдаги институционал ўзгаришлар
Ўзбек футболида сўнгги ўн йил ичида юз берган ўзгаришлар таблодаги ҳисоб билан бошланиб, ҳисоботлар билан якун топадиган жараённи том маънода янги кўринишга келтирди. Бу давр, аввало, футболнинг ички бошқарув механизмларини қайта кўриб чиқиш, масъулият ва ваколатларни аниқ белгилаш, қарор қабул қилиш маданиятини шакллантириш босқичи сифатида кечди. Бир пайтлар алоҳида-алоҳида ҳаракат қилган тузилмалар аста-секин ягона тизим ичида ишлай бошлади, мусобақалар тақвими тасодифга эмас, олдиндан режалаштирилган мантиққа таянадиган бўлди, клублар ва лигалар ўртасидаги муносабатлар тартибга солинди. Бу жараён ташқаридан қараганда кескин сакрашларсиз кечганига қарамай, аслида барқарорлик муҳитини пайдо қилди. Хусусан, 2018 йилдан футбол бошқарувида марказлашган, аниқ вазифаларга бўлинган модель шакллана бошлади. Футбол федерацияси тузилмаси янгиланди, профессионал лигалар фаолияти алоҳида йўналиш сифатида мустаҳкамланди, мусобақалар тақвими халқаро стандартларга мослаштирилди.
Шу йиллар мобайнида футболни бошқариш масаласига ёндашув ҳам ўзгарди. Натижани бугун олиш учун эртани қурбон қилиш одати аста-секин чекиниб, босқичма-босқич ривожланиш тамойили устуворлик касб эта бошлади. Бу сокин, бироқ қатъий ўзгаришлар инфратузилмасиз ўз самарасини бермас эди. Бир неча йил аввал халқаро талабларга жавоб берадиган майдонлар сони жуда кам бўлган, кейинги даврда эса бу манзара изчил ўзгара бошлади. Стадионлар реконструкция қилинди, машғулот базалари янгиланди, ҳудудларда футбол учун доимий шароит яратилди. Муҳими, бу жараён марказий ҳудудлар билан чекланиб қолмади, вилоятларда, чекка-чекка қишлоқ-овулларда ҳам футбол билан шуғулланиш тизимли тус олди. Машғулот майдонлари атрофида спорт тиббиёти, реабилитация, тикланиш жараёнларини қамраб олган муҳит шаклланди. Шу билан бирга, хорижий тажриба асосида ишлашга ўтилди, мутахассислар алмашинуви, малака ошириш жараёнлари футбол ичидаги билим айланишини тезлаштирди.
Мазкур жараёнда натижалар изчил ишланган механизмнинг очиқ ифодаси ўлароқ бирин- кетин бўй кўрсатди. 2023 йилда Ўзбекистон U-20 терма жамоасининг Осиё чемпионлигини қўлга киритиши ёшлар футболи тарихида бурилиш нуқтаси сифатида қабул қилинди. Мусобақа давомида жамоа ўйини тартиб, жисмоний тайёргарлик ва босим остида тўғри қарор қабул қилиш қобилияти билан ажралиб турди. Мазкур ғалаба бир турнир билан чегараланиб қолмади, у ёшлар билан ишлашда танланган йўлнинг тўғрилигини кўрсатиб берди. Шу йилнинг ўзида U-17 терма жамоамиз Осиё чемпионатида ғалаба қозониб, ўсмирларимиз 2012 йилдан кейин яна бир бор бош совринни боши узра кўтарди. Бундан кейин ҳам муваффақиятлардаги изчиллик занжири узилмади. Ўзбекистон U-23 терма жамоасининг Париж Олимпиадасига йўлланма олиши футболимиз тарихида янги саҳифа очди. Бу натижа ёшлар жамоаларидан катта футбол сари ўтиш жараёни узвий йўлга қўйилганининг амалдаги тасдиғи бўлди.
Муҳим жиҳати шундаки, бу ютуқлар ўзаро узвийлик касб этди, яъни U-17, U-20 ва U-23 жамоалари таркибида майдонга тушган футболчилар ўртасида мантиқий боғлиқлик кузатилди. Бир босқичда шаклланган интизом ва масъулият кейинги даражага ўтишда йўқолмади, аксинча, янада мустаҳкамланди. Бу жараёнда индивидуал техникадан кўра жамоавий фикрлаш ва руҳий барқарорлик ҳал қилувчи омилга айланди.
Охир-оқибат катта майдонда ҳам шу жараён ўз аксини топди. Йиллар давомида шаклланган тизим — интизом, масъулият ва руҳий барқарорлик миллий терма жамоа даражасида ҳам сезила бошлади. Узоқ йиллик орзу бўлиб келган манзилга ниҳоят қадам қўйдик: Ўзбекистон миллий терма жамоаси тарихда илк бор жаҳон чемпионатига йўлланма олди. Бу натижа биргина саралаш ўйинларидаги ғалабалар билан изоҳланмайди, у олдиндан қурилган пойдеворнинг мантиқий чўққиси сифатида намоён бўлди. Бу манзилга олиб борган йўл ёшлар футболидан бошланган, босқичма-босқич мустаҳкамланган, майдонда ва унинг ташқарисида қатъият билан қилинган меҳнат, бир бутун, яхлит механизмга айланган тизим орқали барпо этилди. Айнан мана шу узвийлик Ўзбекистон футболининг бугунги ҳолатини белгилаб берди ва уни янги синовларга тайёр ҳолда олиб чиқди.
Ижтимоий майдонга ҳам таъсир кўрсатувчи жараён
ФИФА сингари нуфузли ташкилотлар жаҳон миқёсидаги катта мусобақаларни шунчаки тўғри келган мамлакатга топшириб қўявермайди. Яъни мезбонни танлашда, аввало, майдонларнинг чиройига эмас, майдон атрофидаги тартибга қараб иш тутилади. Қандай кутиб олинади, қандай жойлаштирилади, ўйинлар қандай муҳитда ўтади, хавфсизлик, логистика, трансляция, томошабин оқими қандай бошқарилади — мана шу саволларга жавоб топилгандагина ишонч шаклланади. 2027 йилги ФИФА U-20 жаҳон чемпионатини Ўзбекистон ва Озарбайжонга ишониб топшириш қарори ана шу узоқ текширувлар натижасида қабул қилинди.
Бу ишончга секин-асталик билан эришилди, бир турнирдан кейин бошқасига ўтиб, синовдан синовга уланиб борди. 2023 йил март ойида Ўзбекистон U-20 Осиё чемпионатига мезбонлик қилди. Бир неча шаҳарда ўтказилган ўйинлар ташкилий жиҳатдан узлуксиз кечди, жамоалар ва расмийлар учун зарур шароитлар яратилди, мусобақа аниқ жадвал асосида якунланди. Бу тажриба футзал йўналишида янада кенгроқ кўламда синовдан ўтди. 2024 йилда ФИФА футзал бўйича жаҳон чемпионатини юртимизда ўтказиш қарорини қабул қилди ва мезбон шаҳарлар сифатида Тошкент, Бухоро ва Андижон танланди. Турнир доирасидаги тадбирлар, ўйинлар, ташкилий жараёнлар Ўзбекистоннинг глобал футбол протоколлари билан ишлашга тайёрлигини кўрсатди. Айниқса, финал қуръа маросимининг Самарқанддаги Регистон майдонида ўтказилиши футбол тадбирини маданий макон билан уйғунлаштириш мумкинлигини намоён этди.
Бундай нуфузли турнирларни қабул қилиш учун ташкилот регламентига мос инфратузилма яратиш масаласи ҳам туради. ФИФА U-20 жаҳон чемпионати учун белгиланган талаблардан бири ярим финал ва финал учрашувларини камида 40 минг томошабинни сиғдира оладиган стадионда ўтказиш шартидир. Шу талабдан келиб чиқиб, Янги Тошкент ҳудудида 55 минг ўринли стадион қурилиши бошланди. Ушбу лойиҳа аниқ бир турнир эҳтиёжи билан боғланди ва глобал стандартлар асосида режалаштирилди.
Шу тариқа халқаро ишончнинг ички мантиғи аниқ кўрина бошлади. Аввал минтақа даражасидаги турнирлар, кейин ФИФА даражасидаги мусобақа орқали глобал стандартлар билан ишлаш тажрибаси орттирилди. Энди эса йигирма ёшгача бўлган футболчилар ўртасидаги жаҳон чемпионати ана шу йўлнинг мантиқий давомига айланмоқда.
Мазкур спорт фестивалига пухта тайёргарлик кўришни назарда тутувчи қарор шу маънода ҳам муҳим ҳужжат бўлди. Унда, аввало, ташкилий масъулият масаласи аниқлаштирилди. Жаҳон чемпионатига тайёргарлик бир неча идора зиммасига юкланди, вазифалар ўзаро боғланган ҳолда тақсимланди. Давлат бошқаруви, спорт тузилмалари, маҳаллий ҳокимият, хавфсизлик ва логистика йўналишлари ягона жараёнга бирлаштирилади. Бу ёндашув тайёргарликни бутун мамлакат миқёсида мувофиқлаштирадиган ҳаракатни талаб қилади.
Шунингдек, ушбу қарор билан ФИФА ва Ўзбекистон футбол ассоциациясининг Тошкент шаҳрида ФИФАнинг Марказий Осиё мамлакатлари учун минтақавий офисини очиш тўғрисидаги таклифи маъқулланди. Бу Ўзбекистон футболнинг минтақавий марказига айланиб бораётганини кўрсатадиган муҳим белгидир. ФИФАнинг Марказий Осиё мамлакатлари учун минтақавий офисини айнан Тошкентда жойлаштириш таклифини футбол бошқаруви, ташкилий маданият ва институционал тайёрлик масаласида мамлакатга билдирилган ишонч сифатида баҳолаш мумкин. Минтақавий офиснинг Тошкентда фаолият юритиши Марказий Осиё ҳудудидаги футбол жараёнларини мувофиқлаштириш, федерациялар ўртасидаги алоқаларни кучайтириш, ФИФА дастурлари ва ташаббусларини бевосита ҳудудда амалга ошириш имконини беради. Бу орқали Тошкент шунчаки мезбон шаҳар эмас, балки минтақавий футбол қарорларининг муҳим муҳокама майдонига айланади.
Қарорда инфратузилма масалалари аниқ йўналишга эга. Стадионлар, машғулот базалари, муҳандислик ва транспорт тизимлари турнир эҳтиёжидан келиб чиқиб режалаштирилади. Шу билан бирга, хавфсизлик ва ташкилий тартиб масалаларига алоҳида аҳамият қаратилади. Жаҳон чемпионати ўйинларининг майдондаги жараёни билан бирга стадион ташқарисидаги муҳит ҳам назоратга олинади. Томошабинлар оқими, жамоалар ҳаракати, расмий делегациялар билан ишлаш, трансляция аниқ тартибга солинади. Бундай ёндашув турнир фақат спорт мусобақаси эмас, мураккаб ижтимоий жараён сифатида кўрилаётганидан дарак. Шундай қилиб, қарор мазмунидан кўринадики, бу масалада асосий мақсад бир неча ҳафта давом этадиган мусобақани ўтказиш билан чекланмайди. Гап ундан кейин ҳам ишлайдиган тизимни шакллантириш ҳақида бормоқда.
Бундан келиб чиқадики, 2027 йилги U-20 жаҳон чемпионати якунлангач, майдонлар бўшаб қолмайди, трибуналар сукутга чўммайди. Катта турнирнинг энг муҳим саволи ҳам айнан шу ерда туғилади: кейин-чи, кейин нима бўлади, ҳаммаси қандай давом этади? Чунки ҳақиқий мезбонлик мусобақа тугаганидан кейинги босқичларда баҳоланади. Стадионлар ишлашда давом этадими, тизим ўз маромини йўқотмайдими, ёшлар учун очилган эшиклар ёпилиб қолмайдими — масаланинг моҳияти ана шу саволлар атрофида шаклланади.
Турнирдан кейинги энг муҳим вазифа ёшлар билан ишлаш жараёнида намоён бўлади. Жаҳон чемпионати даврида юзлаб ёш футболчилар, мураббийлар, мутахассислар глобал футбол муҳитини бевосита кўради, унинг талаблари ва суръатини ҳис қилади. Бу тажриба машғулот майдонларига, футбол мактабларига, селекция жараёнларига кўчади. Бир авлод ўз кўзи билан кўрган даражани меъёр сифатида қабул қилади, кейинги авлодга ҳам айни талабни қўяди. Шу тарзда футбол ичида ички стандарт пайдо бўлади.
Яна бир муҳим жиҳат ташкилий маданият билан боғлиқ. Жаҳон чемпионати давомида ишлайдиган логистика, хавфсизлик, медиа ва сервис тизими кейинчалик бошқа йирик спорт тадбирларига ҳам асос бўлиб хизмат қилади. Ўйин кунидаги тартиб умумий бошқарув маданиятининг бир бўлаги сифатида қаралади. Бу тажриба спорт доирасидан чиқиб, кенгроқ ижтимоий майдонга ҳам таъсир кўрсатади.
Асосийси, бу жараён Ўзбекистон футболини бошқаларга кўз-кўз қилиш учун амалга оширилмаяпти. У, аввало, ўзимиз учун. Келажакдаги футболчилар, мураббийлар, мухлислар, халқимиз — сизу биз учун. Шу боис, бу йўлни бир қарор билан бошлаб, бир турнир билан тугатиб бўлмайди. Футбол тирик жараён. У доим ҳаракатда бўлишни талаб қилади. Ўзбекистон футболи ҳозир айнан шу ҳолатда.