Hech kim jabrlanmadi – kirish qismi avvalroq avariya holatda deb e'lon qilingandi va barcha aholi xavfsiz joyga ko'chirilgandi.
Hodisa taxminan soat 8:10 da sodir bo'lgan. Gap yashalmaydigan va foydalanilmagan, avval rasman avariya holatida, deb e'lon qilingan va buzilishi kerak bo'lgan kirish qismi haqida bormoqda.
Balxash shahar ma'muriyati voqea paytida aholi uchun hech qanday xavf yuzaga kelmaganini ta'kidladi.
Beshinchi kirish qismi 2025-yilda Qozog'iston Respublikasi qonunchiligi talablariga muvofiq o'tkazilgan texnik xulosa va qurilish ekspertizasi asosida avariya holatida deb topilgandi. Aholi oldindan ko'chirilgandi, xonadonlar yashash uchun yaroqsiz deb topilgan edi, deb xabar berdi Balxash shahri hokimiyati.
Shahar hokimiyatining ma'lumotlariga ko'ra, qulash paytida kirish qismida hech kim bo'lmagan. Jabrlanganlar yo'q. Bino o'rab olingan va halokat yuz bergan hududga kirish cheklangan. Kommunal xizmatlar – elektr energiyasi, issiqlik va suv ta'minoti belgilangan tartibda o'chirildi.
Hozirda beshinchi kirish qismini demontaj qilish ishlari olib borilmoqda. Bu ish qurilish va sanoat xavfsizligi talablariga muvofiq amalga oshirilmoqda.
Demontaj ishlari yakunlanganidan so'ng qolgan to'rtta pod'ezd bo'yicha qo'shimcha texnik ko'rik va qurilish ekspertizasi o'tkaziladi. Keyin ularning konstruksiyalarini mustahkamlash uchun loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish rejalashtirilgan, deya aniqlik kiritishdi Balxash shahar hokimiyati.
Binodan foydalanish bo'yicha keyingi qarorlar ekspertiza natijalari olingandan so'ng e'lon qilinadi, deb xabar berdi inform.kz.