Oldinlari ta’lim jarayoni asosan o‘qituvchi markazida bo‘lgan — o‘qituvchi ma’lumot beradi, talaba esa uni qabul qiladi. Biroq axborot texnologiyalarining rivojlanishi, ayniqsa sun’iy intellekt paydo bo‘lishi bilan ta’limning mazmuni, usullari va hatto maqsadi ham yangicha talqin qilina boshladi. Endilikda asosiy e’tibor bilimni yodlashga emas, balki uni tahlil qilish, qo‘llash va mustaqil o‘rganish qobiliyatini shakllantirishga qaratilmoqda.
Sun’iy intellekt — bu kompyuter tizimlarining inson aqliga xos ayrim faoliyatlarni bajarish qobiliyatidir. U katta hajmdagi ma’lumotlarni tahlil qilish, xulosalar chiqarish, bashorat qilish va tavsiyalar berish imkoniyatiga ega. Shu sababli u ta’limda oddiy texnik vosita emas, balki o‘qitish jarayonini boshqaruvchi va qo‘llab-quvvatlovchi intellektual tizim sifatida qaralmoqda.
Sun’iy intellektni joriy etish zarurati avvalo an’anaviy ta’limning ayrim cheklovlari bilan bog‘liq.
Birinchidan, ta’limning ommaviylashuvi natijasida auditoriyalarda talabalar soni ortdi. Bir o‘qituvchi 25–40 nafar talaba bilan ishlaganda har birining bilim darajasi, qiziqishi va o‘zlashtirish tezligini individual hisobga olishga qiyinladi. Natijada o‘quvchilar uch guruhga bo‘linadi:
tez o‘zlashtiradiganlar;
o‘rtacha o‘zlashtiradiganlar;
qiynaladiganlar.
An’anaviy dars esa o‘rtacha darajaga moslab olib boriladi. Bu esa kuchli talabalar uchun zerikarli, sust talabalar uchun esa murakkab bo‘lib qoladi.
Ikkinchidan, ta’lim jarayonida baholash tizimi ham ko‘pincha kechikkan holda ishlaydi. Talaba xato qilganini oradan haftalar o‘tib biladi. Vaholanki, pedagogika nuqtai nazaridan tezkor fikr-mulohaza (feedback) eng samarali o‘qitish omillaridan biri hisoblanadi.
Uchinchidan, zamonaviy jamiyatda bilim tez eskirmoqda. Yangi qonunlar, yangi texnologiyalar, yangi kasblar paydo bo‘lmoqda. Bu esa umr bo‘yi ta’lim olish (lifelong learning) modelini talab qiladi. An’anaviy ta’lim esa odatda ma’lum bir davr — maktab yoki universitet bilan chegaralanadi.
Sun’iy intellekt aynan shu muammolarga yechim taklif etadi.
Individual ta’lim trayektoriyasi
Sun’iy intellektning eng muhim imkoniyatlaridan biri — moslashuvchan o‘qitish (adaptive learning) tizimidir. Bunda tizim har bir talabaning o‘zlashtirish tezligi va bilim darajasini doimiy ravishda tahlil qilib boradi.
Masalan, talaba bir mavzudagi testni topshirdi. Tizim faqat umumiy baho qo‘ymaydi. U: