Dekabr oyida dunyoga mashhur Garvard universitetidan 360 ming AQSH dollari miqdorida grant yutib oldim.
Shahnoza Joldasova Komissiya raisi etib tasdiqlandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish va bandligini taʼminlashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori (PQ-62-son, 14.02.2025-y.) qabul qilindi.
Soʻng Prezidentimiz faol yoshlar bilan muloqot qildi.
Yoshlar masalasi parlament va mahalliy Kengash deputatlari faoliyatida ham muhim yoʻnalish sifatida qaralishi lozimligi taʼkidlandi.
Gʻolib mahallalarga sport inshooti qurib beriladi, zarur anjomlar bilan taʼminlanadi.
Tarbiyasi ogʻir yoshlar bilan ishlash boʻyicha tizim yaratilgani natijasida salkam 1 million ushbu toifadagi yoshlarning ijtimoiy, iqtisodiy va maishiy muammolari hal qilindi.
Farzandlarimizning maʼnaviy tarbiyasi va mafkuraviy immunitetini kuchaytirish, ularni yot gʻoyalardan asrash har birimizning vazifamizga aylanishi shartligi taʼkidlandi.
Kelgusi oʻquv yilidan boshlab oʻquvchilar oʻrtasida muhandislik olimpiadalari va tanlovlarini oʻtkazish yoʻlga qoʻyiladi. Gʻolib boʻlgan bitiruvchi yoshlar texnika oliygohlariga grant asosida oʻqishga kiradi.
Dunyoning nufuzli “top-100” oliygohlarida ilmiy daraja olgan 35 yoshgacha boʻlgan yosh olimlarga uy-joy uchun 10-yil muddatga 800 million soʻmgacha foizsiz ssuda ajratiladi.