Tadqiqotchilarning ta'kidlashicha, Aardvark Weather tizimi hisoblash quvvatidan minglab marta kamroq foydalanadi va hozirgi tizimlarga qaraganda ancha tezroq ishlaydi. Bu sanoatda yutuq bo'lishi mumkin.
Biznesni moliyalashtirishda muqobil manba sifatida venchur fondlar ommalashmoqda. Oʻzbekistonda besh yilda venchur fondlar ishtirokida 145 million dollarlik 53 ta startap loyiha amalga oshirildi.
Xitoy poytaxti Pekin oʻquvchilar, jumladan, boshlangʻich sinf oʻquvchilari uchun ham sunʼiy intellekt taʼlimini majburiy qilmoqda.
Sunʼiy intellektning rivojlanishi natijasida koʻplab kasblar yoʻqolish xavfiga duch kelishi mumkin. Bu xalqaro tadqiqotchilarning fikri.
Rossiyaning Boltiq federal universiteti hamda N.I. Pirogov nomidagi milliy tibbiy jarrohlik markazi olimlari elektroensefalografiya tahlilining yangi usulini ishlab chiqdi.
Amerikalik tadbirkor Ilon Mask o'zining xAI kompaniyasining Grok sun'iy intellekt xizmati yangi versiyasi yaqinda ishga tushirilishini e'lon qildi.
Kelgusi oʻquv yilidan boshlab oʻquvchilar oʻrtasida muhandislik olimpiadalari va tanlovlarini oʻtkazish yoʻlga qoʻyiladi. Gʻolib boʻlgan bitiruvchi yoshlar texnika oliygohlariga grant asosida oʻqishga kiradi.
“Milliy media va sunʼiy intellekt: muammo, yechim va istiqbollar” mavzusida xalqaro konferensiya oʻtkazildi.
Hindistonning “Larsen & Toubro” (L&T) kompaniyasi Oʻzbekistonda sunʼiy intellektni qoʻllab-quvvatlovchi va quvvati 10 megavattga teng boʻlgan birinchi barqaror maʼlumotlarni qayta ishlash markazini qurish loyihasini amalga oshiradi.
Olmaota shahrida 31-yanvar kuni “Digital Almaty 2025” xalqaro raqamli forumining yalpi majlisi bo‘lib o‘tdi.