Shu yilning 31-mart kuni Tojikistonning Xoʻjand shahrida Oʻzbekiston, Qirgʻiziston va Tojikiston Prezidentlari ishtirokida tarixda ilk bor uch tomonlama sammit boʻlib oʻtadi.
Bir qator Yevropa yetakchilari ishtirok etgan Parijdagi Ukraina bo'yicha norasmiy sammit yakuniy bayonotsiz yakunlandi.
Yevropa Kengashi Prezidenti Antoniu Koshta va Yevropa Komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Lyayen 3-4-aprel kunlari mamlakatimizga tashrif buyuradi. Bu haqda Yevropa Ittifoqining mamlakatimizdagi vakolatxonasi xabar qildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-13-noyabr kunlari xalqaro sammitlarda ishtirok etish uchun amaliy tashrif bilan Saudiya Arabistoni va Ozarbayjon Respublikasida bo‘ladi.
Oʻzbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri Nuriddin Ismoilov boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiya Gambiya poytaxti Banjul shahrida oʻtayotgan Islom hamkorlik tashkilotiga (IHT) aʼzo davlatlar rahbarlarining 15-sammitida ishtirok etyapti.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining (BMT) iqlim bo'yicha navbatdagi sammiti boshlandi, unda iqlim o'zgarishiga qarshi kurashishning muhim jihatlarini muhokama qilish rejalashtirilgan.
Har yili an’anaviy tarzda o‘tkazilib kelinadigan Yevroosiyo iqtisodiy sammitida 40 dan ortiq mamlakatlardan 300 ga yaqin siyosatchilar, xalqaro tashkilotlar, akademik doira va tahlil markazlari hamda OAV vakillari ishtirok etdi.
Oʻzbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining birinchi oʻrinbosari Bahromjon Aʼloyev boshchiligidagi delegatsiya 2024-yil 19-20-yanvar kunlari Ugandaning Kampala shahrida boʻlib oʻtgan Qoʻshilmaslik harakatining 19-sammitida ishtirok etdi.
Iqlim sammitida tarixda birinchi marta ko'mir, neft va gazdan foydalanishdan voz kechish va atom energetikasi salohiyatini oshirish to'g'risida qaror qabul qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining rafiqasi Ziroat Mirziyoyeva Qatarda boʻlib oʻtgan XI Taʼlim boʻyicha xalqaro innovatsion sammitda ishtirok etdi.