Sukuba universiteti va Yaponiya ilg'or sanoat fanlari va texnologiyalari milliy institutining yapon olimlari Quyosh faolligi, Yer iqlimi va seysmik faollik o'rtasida mumkin bo'lgan bog'liqlikni aniqlashdi.
Yaponiyada chiqadigan “Mainichi” gazetasi yozishicha, 2024-yil Yaponiyada 721 000 bola tugʻilib, 1899-yildan buyon eng past koʻrsatkich kuzatildi.
Yaponiyaning bir qator tashkilotlari va fuqarolari Oʻzbekiston elchixonasi faxriy yorligʻi bilan taqdirlandi.
Yaponiyaning MBS (Mainichi Broadcasting System, Inc.) telekanalida mashhur “Yon-Chan TV” dasturi doirasida Oʻzbekistonga bagʻishlangan turkum koʻrsatuvlar boshlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-fevral kuni Yaponiya Bosh vazirining maxsus maslahatchisi Akixisa Nagasima boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Yaponiya aerokosmik tadqiqotlar agentligi (JAXA) og'ir yuk ko'taruvchi H3 raketasi vositasida Mitibiki-6 sun'iy yo'ldoshini uchirdi.
Joriy yil 31-yanvarda Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA)ning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari Bito Yoshibumi bilan uchrashdi.
Mashu Komazaki Tokio shahrida tugʻilgan. 2015-2017-yillarda Buxoro shahridagi oʻrta umumtaʼlim maktabida musiqa oʻqituvchisi sifatida ishlagan.
Yaponiya poytaxtidagi Milliy san’at saroyida joriy yil 23-yanvar -2-fevral kunlari bo‘lib o‘tayotgan «San’at - chegara oshib» nomli rasmlar ko‘rgazmasida O‘zbekiston bolalari rasmlari burchagi tashkil etildi.
“Japan Career Portal” Oʻzbekiston fuqarolariga Yaponiyada mehnat migratsiyasi, taʼlim va yashash imkoniyatlari haqida ishonchli maʼlumotlarni taqdim etuvchi universal platforma sanaladi.