The Tourism Committee and the University of Westminster have signed a memorandum of understanding
Education 27 March 2025 475
Deputy Chairman of the Committee on Tourism S. Niyazov and Rector of the International University of Westminster in Tashkent (MBUT) K. Karimov signed a memorandum of understanding aimed at creating new educational and professional opportunities for students and graduates of MBUT, as well as contributing to the sustainable growth of the tourism industry in Uzbekistan.
The agreement is aimed at sharing experiences, promoting Uzbekistan's tourism potential and developing innovative ideas among young professionals.
A key aspect of the cooperation is the training of qualified personnel - students and graduates of MBUT will have the opportunity to participate in internship programs at the Committee and its regional divisions, gaining practical experience and supporting the development of the industry.
The partnership will facilitate the exchange of knowledge through lectures, seminars, workshops and trainings with experts in the field of tourism.