The event was attended by representatives of the Ministries of Defense, Internal Affairs, Emergency Situations, the State Security Service, the National Guard, medical workers, psychologists and practitioners.
During the conference, it was noted that the problem of suicide is relevant both globally and in Uzbekistan. The effectiveness of measures taken to prevent it in law enforcement agencies was also discussed. It was emphasized that in order to combat this phenomenon, it is necessary to develop effective systems and a comprehensive approach to solving the problem in society.
During the event, reports on the following topics were heard: "Theoretical foundations of suicidal behavior", "Methods of correcting suicidal behavior", "Causes of suicides in the Armed Forces system and ways to prevent them", as well as "Organization of psychological work in the Ministry of Defense system: problems, solutions, best practices and plans for the future".
The reports emphasized that suicide is associated with various factors, such as changes, stress, poor mental and emotional state, and conflicts arising in the service. It was noted that in order to prevent suicides, it is necessary to establish effective preventive work, to work closely with psychotherapists and psychologists.
At the end of the conference, the participants were awarded certificates and letters of thanks. The holding of this event highlighted the importance of work to protect the health of military personnel, their psycho-emotional state and ensure stability in this area.
The participants shared their best practices, discussed further tasks and plans for the future.
Department of Information and Mass Communications of the Ministry of Defense.