On February 25, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting to discuss plans for economic development, job creation, and attracting investments to Syrdarya region in 2025.
On February 3, the President of the Republic of Uzbekistan and Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Shavkat Mirziyoyev, chaired a meeting to discuss matters related to strengthening the country’s defense capabilities.
On December 12, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on measures to improve the effectiveness of reforms in the textile and leather industries.
On November 29, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting dedicated to identifying additional opportunities, increasing investment inflows and creating jobs in Bukhara region.
On November 26, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on measures to develop the investment climate and business environment and improve the well-being of the Namangan region’s population.
On November 4, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on the transformation of the electric power sector and the involvement of private operators in managing electric grids in the regions.
On September 25, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the inaugural session of the Ninth Annual Meeting of the Board of Governors of the Asian Infrastructure Investment Bank, in Samarkand.
On August 28, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on increasing productivity and efficiency in industrial sectors.
On April 9, a meeting was held in Zarbdor district to discuss measures for the socio-economic development of Jizzakh region.
On March 26, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting to discuss measures for the economic and social development of Namangan region.