Markaziy bank asosiy stavkani 0,5 foiz bandga oshirib, yillik 14 foiz darajasida belgilash toʻgʻrisida qaror qabul qilgandan soʻng qayta moliyalashtirish stavkasi va soliq qarzi uchun penya hisoblanish miqdoriga ham oʻzgartirish kiritildi.
Agar soliq toʻlovchi ushbu moddada nazarda tutilgan bir nechta asos boʻyicha soliq imtiyoziga doir huquqqa ega boʻlsa, unga xohishiga qarab faqat bitta soliq imtiyozi beriladi.
Wildberries (“RVB” MCHJ Rossiya Federatsiyasi rezidenti) marketpleysining Oʻzbekiston Respublikasidagi faoliyati soliq qonunchiligidagi ayrim talablariga mos kelmasligi aniqlandi.
2025-yil yanvar oyida 5,2 mingta soliq toʻlovchida kameral soliq tekshiruvlari oʻtkazilgan.
Soliq qoʻmitasi Alibaba Group (ALIBABA.COM) kompaniyasiga rasmiy soʻrov yuborgan edi.
Oʻzbekistonda elektron xizmatlar koʻrsatuvchi 63 ta xorijiy kompaniya tomonidan 2024-yilda 115,8 mlrd soʻm soliq toʻlangan. Bu 2023-yilga nisbatan 1,5 barobar koʻp.
Soliq qoʻmitasi yaqin vaqtgacha soyada boʻlgan taksi bozorini qonuniylashtirish boʻyicha amalga oshirilgan ishlar haqida hisobot berdi.
2024-yil 7-dekabr soat 00:00dan 10-dekabr soat 06:00ga qadar ayrim axborot tizimlari va elektron soliq xizmatlarining ish faoliyati vaqtinchalik cheklanadi.
Soliq qoʻmitasi raisi Sherzod Kudbiyev “Yandeks”ning global bosh direktori Daniil Shuleyko bilan uchrashdi.
“Taʼlim sohasida xususiy sektor ishtirokini oshirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Prezident qarori (PQ-403-son, 22.11.2024) qabul qilindi.