Shu yilning 24-25-may kunlari qadimiy Samarqandda butun dunyodan eng kuchli “Elite” sportchilari ishtirok etadigan triatlon va paratriatlon boʻyicha Jahon kubogi boʻlib oʻtadi.
Samarqandda, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi tasarrufidagi “Zarafshon” milliy tabiat bogʻida “Yosh ekologlar bogʻi” barpo qilinmoqda.
Ijtimoiy tarmoqlarda Samarqand viloyatidagi bogʻchada tarbiyachi bolalarni urib, ularni haqoratlagani haqida xabarlar tarqalib, jamoatchilik muhokamalariga sabab boʻldi.
Samarqand viloyati Kattaqoʻrgʻon suv omborida noqonuniy baliq ovlayotgan brakonyer inspektorlar talabiga boʻysunmay oʻtkir tigʻli temir ilgak bilan hujum qilgan.
Samarqand viloyati Ekologiya boshqarmasi tomonidan viloyat hududidan oqib oʻtuvchi Zarafshon daryosi boʻyida noqonuniy qum-shagʻal qazilishining oldini olishga qaratilgan nazorat reyd tadbirlari oʻtkazildi.
Shu yilning 12-fevral kuni Samarqand viloyatining Jomboy tumanida maktab oʻquvchisi YTHga uchradi.
Samarqand viloyatida “Kia Bongo” mashinasi “shineray T30” rusumli avtotransport vositasining orqa qismiga borib urilgan.
Jomboy tumani tibbiyot birlashmasi bosh shifokorining maʼlum qilishicha , shifoxonaga 23 nafar ayol yotqizilgan, ulardan biri voqea joyida halok boʻlgan.
Ixtiyorov Mirzo Rustamovich Samarqand viloyati hokimligi axborot xizmati rahbari, viloyat hokimining matbuot kotibi — axborot siyosati masalalari boʻyicha maslahatchisi lavozimiga tayinlandi.
Shu yilning 4-fevral kuni Adliya vaziri Samarqand viloyat hokimi vazifasini bajaruvchi Adiz Boboyevga “Samarqand noni” geografik koʻrsatkich hujjatini topshirdi.