Ichki ishlar vazirligi tomonidan jamoatchilik muhokamasi uchun eʼlon qilingan qonun loyihasi bilan Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksi 126-1-moddasi bilan toʻldirilmoqda.
BHMning 300 baravaridan 600 baravarigacha miqdorda jarima yoki 3-yilgacha axloq tuzatish ishlari yoxud 5-yildan 7-yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
Hukumat qarori (168-son, 18.03.2025-y.) bilan Vazirlar Mahkamasining ayrim qarorlariga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritildi.
Amaldagi qonunda davlat dasturlari, konsepsiyalari loyihalari hamda shaharsozlik hujjatlarini davlat ekologik ekspertizasidan oʻtkazish tartibi belgilanmagani sababli mazkur strategik hujjatlar amalda ekologik ekspertizadan oʻtkazilmagan.
“Oʻzbekiston Respublikasida fuqarolarning vijdon erkinligini taʼminlash va diniy sohadagi davlat siyosati konsepsiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi Qonun (OʻRQ-1037-son, 25.02.2025-y.) qabul qilindi.
Bunday huquqdan mahrum qilish muddati 6 oydan kam bo‘lmasligi belgilandi.
Prezidentning tegishli qaroriga koʻra, 2025-yil 1-martgacha “Uzex Agro” elektron savdo platformasida aholi tomorqalari va dehqon xoʻjaliklari yer maydonlarida yetishtirilgan mahsulotlarni toʻgʻridan-toʻgʻri tashqi bozorlarga sotish imkoniyati yaratiladi.
“Tomorqa yer egalari va dehqon xoʻjaliklari faoliyatida zamonaviy tashkiliy tizimni joriy qilish va moliyaviy qoʻllab-quvvatlashning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Prezident Farmoni (PF-22-son, 14.02.2025-son) qabul qilindi.
Hujjat Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan 27-avgustda qabul qilingan boʻlib, 20-sentyabr kuni Senat tomonidan maʼqullangan edi.