Qirg'iziston parlamenti Tojikiston bilan davlat chegarasi to'g'risidagi shartnomani ratifikatsiya qilishni ma'qulladi, deb xabar berdi chorshanba kuni respublika parlamenti matbuot xizmati.
Tojikiston parlamenti quyi palatasi deputatlari 13-mart kuni Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon va Qirg'iziston Prezidenti Sadir Japarov tomonidan Bishkekda imzolangan, ikki davlatning davlat chegarasi to'g'risidagi Qirg'iziston bilan kelishuvni ratifikatsiya qilishdi.
Zilzila magnitudasi 4,9 ballga yetgan.
Qirg'iziston va Tojikiston Prezidentlari Sadir Japarov va Emomali Rahmon Bishkekda Qirg'iziston-Tojikiston chegarasini delimitatsiya va demarkatsiya qilish to'g'risidagi bitimni imzolashdi.
Qirg'iziston Tojikiston bilan chegarani delimitatsiya qilish doirasida vaqti-vaqti bilan ziddiyatli vaziyatlar yuzaga kelgan hududlarni almashdi.
Qirg'iziston parlamentining olti qo'mitasi Tojikiston bilan chegara shartnomasini ma'qulladi.
Shu yilning 31-mart kuni Tojikistonning Xoʻjand shahrida Oʻzbekiston, Qirgʻiziston va Tojikiston Prezidentlari ishtirokida tarixda ilk bor uch tomonlama sammit boʻlib oʻtadi.
Jogorku Kenesh yig'ilishida deputatlar milliy an'analar va tarixiy merosni aks ettiruvchi familiyalarning yangi imlo variantlarini joriy etishni uchinchi o'qishda ma'qullashdi.
Qirg'izistonda nafaqat madhiya so'zlarini, balki musiqasini ham o'zgartirishmoqchi. Shu munosabat bilan respublika tanlovi e'lon qilinadi.
Oʻzbekiston va Qirgʻiziston 2024-yil iyul oyida Toshkentda imzolangan Mahkumlarni vatanda jazoni oʻtash uchun topshirish toʻgʻrisidagi shartnoma doirasida mahkum fuqarolarni bir-biriga topshiradi.