On March 25, Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan Kongratbay Sharipov met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kyrgyz Republic to Uzbekistan Duishonkul Chotonov in Tashkent.
Almost 40 buildings, including residential buildings, schools and a kindergarten, were partially damaged as a result of the earthquake that occurred in the Osh region of Kyrgyzstan on the night of March 11-12. Its magnitude at the epicenter was 4.9. This was reported by the Ministry of Emergency Situations of the Republic.
Presidents of Kyrgyzstan and Tajikistan Sadyr Japarov and Emomali Rahmon signed an agreement on the delimitation and demarcation of the Kyrgyz-Tajik border in Bishkek.
As part of the delimitation of the border with Tajikistan, Kyrgyzstan exchanged sites where conflict situations periodically arose.
Six committees of the Kyrgyz parliament have approved a border agreement with Tajikistan.
In Kyrgyzstan, they want to change not only the words of the anthem, but also the music. In this regard, a republican contest will be announced.
Kyrgyzstan plans to build the first environmentally friendly city called Kemin City.
At a meeting of the Kyrgyz parliament, MP Bakytbek Maripov proposed moving the capital to another location and placing the Cabinet of Ministers there.
During a telephone conversation on December 6, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev warmly congratulated the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov on his birthday.