The issues of practical implementation of agreements at the highest level and promotion of investment projects were the focus of the telephone conversation between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Amir of the State of Qatar, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, which took place on December 17.
On April 15, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the delegation of the State of Qatar led by the Prime Minister and Minister of Foreign Affairs Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Amir of the State of Qatar, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani.
At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the Amir of the State of Qatar, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, arrived on a working visit to Tashkent city.
At the invitation of the Amir of Qatar, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay a state visit to this country on 1-2 October.
Following the Uzbekistan – Qatar Summit, a tree-planting ceremony was held.
Following the high-level talks, in the presence of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, and the Amir of the State of Qatar, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, a ceremony of signing 15 bilateral documents aimed at further developing and deepening trade, economic, investment, cultural, humanitarian and other areas of cooperation was held.
At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the Amir of the State of Qatar, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, arrives in Uzbekistan on a state visit.