To His Excellency Shavkat Mirziyoyev, President of the Republic of Uzbekistan
During a telephone conversation on January 27, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev warmly congratulated the President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko on his convincing victory in the country’s presidential elections, which took place the previous day.
On the occasion of the New Year 2025, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev receives sincere congratulations and warm wishes from heads of foreign states, parliaments and governments, authoritative international and regional organizations, global financial institutions, prominent politicians, public and religious figures.
On July 24, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko.
On July 24, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
On July 24, a telephone conversation took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov.
Heads of foreign states and governments, prominent public and religious figures, and leaders of leading international and regional organizations have been sending congratulations to the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on the occasion of Qurban Hayit – Eid al-Adha, embodying such noble values as mercy, generosity, humanism, and harmony, contributing to the preservation of an atmosphere of mutual respect and tolerance in society, celebrated these days by the Muslim Ummah of the whole world.
Leaders of foreign states and governments, heads of authoritative international and regional organizations, and prominent public and religious figures have been sending congratulations on the occasion of Ramadan Hayit – Eid al-Fitr to the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev.
On July 24, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the First President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev.
On the occasion of the holy month of Ramadan, which affirms the ideas and principles of humanism, tolerance, kindness and mercy in society, heads of state and governments of foreign countries, international organizations, prominent state and religious figures have been sending congratulations to the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.