Presidents of Kyrgyzstan and Tajikistan Sadyr Japarov and Emomali Rahmon signed an agreement on the delimitation and demarcation of the Kyrgyz-Tajik border in Bishkek.
On March 12, Minister of Agriculture of Uzbekistan Ibrahim Abdurakhmanov held a meeting with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Tajikistan to Uzbekistan Abdujabbor Rahmonzoda.
As part of the delimitation of the border with Tajikistan, Kyrgyzstan exchanged sites where conflict situations periodically arose.
Six committees of the Kyrgyz parliament have approved a border agreement with Tajikistan.
In order to strengthen friendship and strategic partnership between Uzbekistan and Tajikistan, a "Friendship Garden" is being created in the city of Dushanbe. This project not only symbolizes fraternal relations between the two countries, but also plays an important role in ensuring environmental sustainability and agricultural development.
As a result of the accident at the Rogun HPP in Tajikistan, three workers were killed.
A literary evening was held in the city of Khujand in the Sugd region of Tajikistan on the occasion of the 35th anniversary of the assignment of the Uzbek language to the status of the state language.
At the invitation of the Parliament of Tajikistan, the delegation of the Senate of the Oliy Majlis is in Dushanbe to participate in the International Parliamentary Conference dedicated to the 30th anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Tajikistan.
On September 26, 2024, on the sidelines of the ninth meeting of the Board of Governors of the AIIB in Samarkand, Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan Laziz Kudratov met with Chairman of the State Committee for Investment and State Property Management of Tajikistan Sultan Rahimzoda.
An earthquake of magnitude 5 occurred in the Vancha district of the Gorno-Badakhshan Autonomous Region of Tajikistan.