Qirg'iziston parlamenti Tojikiston bilan davlat chegarasi to'g'risidagi shartnomani ratifikatsiya qilishni ma'qulladi, deb xabar berdi chorshanba kuni respublika parlamenti matbuot xizmati.
Tojikiston parlamenti quyi palatasi deputatlari 13-mart kuni Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon va Qirg'iziston Prezidenti Sadir Japarov tomonidan Bishkekda imzolangan, ikki davlatning davlat chegarasi to'g'risidagi Qirg'iziston bilan kelishuvni ratifikatsiya qilishdi.
Qirg'iziston va Tojikiston Prezidentlari Sadir Japarov va Emomali Rahmon Bishkekda Qirg'iziston-Tojikiston chegarasini delimitatsiya va demarkatsiya qilish to'g'risidagi bitimni imzolashdi.
Qirg'iziston Tojikiston bilan chegarani delimitatsiya qilish doirasida vaqti-vaqti bilan ziddiyatli vaziyatlar yuzaga kelgan hududlarni almashdi.
Markaziy saylov komissiyasi raisi Z.Nizamxodjayev boshchiligidagi Oʻzbekiston Respublikasi delegatsiyasi 2025-yil 2-martda boʻlib oʻtgan Tojikiston Respublikasi Majlisi Olining quyi palatasi – Madjlisi namoyandagonga navbatdagi saylovlariga tayyorgarlik va uni oʻtkazish jarayonlarini kuzatishda ishtirok etdi.
Qirg'iziston parlamentining olti qo'mitasi Tojikiston bilan chegara shartnomasini ma'qulladi.
Taʼkidlanishicha, suhbat samarali boʻlgan.
Bugun «Oʻzsanoatqurilishmateriallari« uyushmasi tomonidan Tojikiston poytaxtida tashkil qilingan navbatdagi Oʻzbekiston savdo uyining tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtdi, deb xabar qilmoqda «Dunyo« AA.
Qirg'iziston va Tojikiston bahsli chegara hududlarini teng taqsimladi, hukumatlararo komissiya ishi yakunlangach, ikki davlat o'rtasida chegara postlari ochilishi kutilmoqda.