Bu haqda Kazinformning o'z muxbiri xabar berdi.
Matbuot anjumanida Tojikiston Bosh prokurori Xabibullo Vohidzoda 2025-yil oxiriga kelib bunday jinoyatlar soni 314 ta holatga kamayganini e'lon qildi.
“Prezidentning ijtimoiy tarmoqlarda layklar va boshqa izohlarni joylashtirgani uchun jinoiy ish qo'zg'atmaslik haqidagi ko'rsatmasi tufayli bunday kamayishga erishildi. Axborot-tushuntirish ishlari ham kuchaytirildi”, dedi spiker.
Bosh prokuror ekstremistik va terroristik jinoyatlar uchun tegishli jazolarga tortilgan 405 kishi jinoiy javobgarlikdan ozod qilinganini ta'kidladi.
Avvalroq 2025-yil may oyida Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon ijtimoiy tarmoqlardagi reaktsiyalar uchun jinoiy jazolarni bekor qiluvchi qonunni imzolagani haqida xabar berilgan edi. 2018-yildan beri Tojikistonda hatto minimal faollik – layklardan tortib repostlargacha ham ushbu shartlarga bo'ysunardi, shu tufayli 10 yildan 15 yilgacha qamoq jazosi tayinlanishi mumkin edi, deb xabar berdi inform.kz.