Endi 5-mart kuni bo'lib o'tadigan saylovlardan oldin ovoz berish uchun Vakillar palatasiga (quyi palata) taqdim etiladi.
Ratifikatsiyadan so'ng, qonun uch oy ichida kuchga kirishi kutilmoqda.
Bu qaror tog' yo'nalishlariga haddan tashqari bosim ortgani bilan izohlanadi: cho'qqiga ommaviy tarzda ko'tarilish tirbandlikni keltirib chiqarmoqda va xavfsizlik masalasida xavfni oshirmoqda, shuningdek, chiqindilar to'planishi tufayli atrof-muhitga zarar yetkazmoqda.
Bundan tashqari, ekstremal turizmning ko'payishi xavotirli, chunki tayyorgarlikdan o'tmagan, tajribasiz odamlar cho'qqilarni tobora ko'p zabt etishga harakat qilishmoqda, deb xabar berdi The Daily Telegraph.
Yangi qonunga ko'ra, 8849 metr balandlikdagi Everest tog'iga chiqmoqchi bo'lgan har qanday alpinistga ruxsatnoma faqat ariza beruvchi Nepalda 7000 metrdan balandroq bo'lgan kamida bitta toqqa chiqqanligini tasdiqlovchi dalillarni taqdim etgandan keyingina beriladi.
Qonun loyihasi, shuningdek alpinistlar uchun majburiy sug'urta, yosh va tajriba bo'yicha cheklovlarni joriy etadi, shu bilan birga Himalay hududida o'nlab yillar davomida to'planib qolgan chiqindilarni olib tashlashga qaratilgan atrof-muhitni muhofaza qilish jamg'armasini tashkil etishni ham nazarda tutadi.
O'tgan yili, deyarli o'n yil ichida birinchi marta Nepal Everestga chiqish narxini 35 foizdan ziyodga oshirdi, deb xabar berdi inform.kz.