Bu haqda moliyaviy regulyator rahbari Firdavs Tolibzoda matbuot anjumanida ma'lum qildi, deb xabar berdi Kazinform muxbiri.
Uning so'zlariga ko'ra, maxsus qurilmalar orqali fuqarolar bankka bormasdan to'g'ridan-to'g'ri bankomatdan kerakli miqdordagi oltin quymalarini sotib olishlari mumkin.
Firdavs Tolibzoda ushbu tashabbus Emomali Rahmonning ko'rsatmalariga muvofiq amalga oshirilayotganini ta'kidladi. Loyihaning maqsadi – aholining oltin quymalaridan foydalanishini osonlashtirishdir.
Mijozlar oltin quymalarining narxini bank kartasi orqali to'lashlari va sotib olingan mahsulotni darhol bankomatdan olishlari mumkin. Qayta sotib olish (qayta sotish) imkoniyati ham taqdim etiladi.
Milliy bank rahbarining so'zlariga ko'ra, 2025-yilda mamlakatda umumiy og'irligi taxminan 200 kilogramm bo'lgan oltin quymalari sotilgan bo'lib, ularning umumiy qiymati 23,7 million AQSh dollarini tashkil etgan, deb xabar berdi oz.inform.kz.