mazkur Shartnomaning ratifikatsiya qilinishi mahkum oʻziga belgilangan jazoni oʻz davlatida oʻtashini davom ettirishini taʼminlash orqali uni ijtimoiy reabilitatsiya qilishni jadallashtirish imkonini beradi.
Garovga qoʻyilgan mol-mulk egasi jinoyat yoki boshqa huquqbuzarlik sodir etganligi uchun undan mol-mulki olib qoʻyilsa, banklarga oʻz talablarini ushbu mol-mulk hisobidan ustuvor tarzda qanoatlantirish huquqi berilmoqda.
Qonunchilik palatasiga Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksga oʻzgartirish kiritish haqidagi qonun loyihasi kiritildi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining chorshanba kuni boʻlib oʻtgan majlisida jinoyat protsessida majburlov choralari institutini takomillashtirishga qaratilgan qonun loyihasi birinchi oʻqishda qabul qilindi.
Qonunchilikka noqonuniy boylik orttirish haqida modda kiritish taklif qilindi. Yaʼni, davlat xizmatchisi deklaratsiya qilgan daromadiga mos kelmaydigan mol-mulkini qayerdan olganini isbotlashi kerak boʻladi.
Qonunchilikda qishloq xoʻjaligi ekinlariga xavf-xatarlar tufayli zarar yetgan hollarda zararning oʻrnini qoplashning huquqiy asosi yaratilmoqda.
Endilikda yer uchastkalarini olgan qarzdor shaxs ogohlantirilgandan soʻng 6 oy ichida qarzdorlikni bartaraf etmasa, uning yerga boʻlgan huquqi bekor boʻlishi mumkin.
Endilikda jismoniy shaxslar faqat oʻzi yoki yaqin qarindoshi uchun xayriya yigʻishi mumkin boʻladi. Koʻngillilar oʻziga begona boʻlgan shaxslar manfaati uchun xayriya yigʻishda faqat eʼlon berish orqali koʻmaklashadi.
Deputatlar “Huquqbuzarliklar profilaktikasi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi qonun loyihasi birinchi o‘qishda ko‘rib chiqib, qabul qildi.
Qonun loyihasi qabul qilingach, sud jarayonlari davomida ishtirokchilarning shaxsiy hayotiga oid maʼlumotlar himoyasi mustahkamlanadi.