Armaniston Bosh vaziri Nikol Pashinyan Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyevga tomonlar kelishgan tinchlik shartnomasini imzolash bo'yicha maslahatlashuvlarni boshlashni taklif qildi.
Qolgan ikki masala yuzasidan muzokaralar davom etmoqda.
Joriy yil 19-fevralda Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva Boku shahrida boʻlib oʻtgan Osiyo Parlament Assambleyasining 15-yalpi sessiyasi doirasida xalqaro tashkilotlar hamda parlamentlar rahbarlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar oʻtkazdi.
Ozarbayjon Armanistonga qarshi Gaagadagi doimiy arbitraj sudiga da'vo arizasi bilan murojaat qilib, atrof-muhitga yetkazilgan zararni qoplash, Qorabog' va Sharqiy Zangezurning noyob tabiatini vayron qilgani uchun tovon puli talab qildi.
Armaniston Bosh vaziri Nikol Pashinyan Vashingtonda mahalliy arman jamiyati vakillari bilan uchrashuvda 2020-yil kuzida Tog'li Qorabog'dagi harbiy harakatlardagi mag'lubiyat “mustaqil va suveren davlatga ega bo'lish imkoniyatini berganini” aytdi.
Markaziy bankda Ozarbayjon Xalqaro banki Boshqaruv raisi Abbas Ibrahimov boshchiligidagi degegatsiya a’zolari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ostona Moskva va Bokuga AZAL samolyotining qora qutilaridagi ochiqlangan ma'lumotlarni topshirdi, dedi Qozog'iston Bosh vaziri o'rinbosari, aviahalokatni tekshirish komissiyasi rahbari Kanat Bozumbayev, uning so'zlaridan iqtibos keltirdi Kazinform agentligi.
Ozarbayjon poytaxtida O‘zbekiston tomoni bilan hamkorlikda «Premier Elektronics» kompaniyasi tashkil etildi va uning ochilish marosimi bo‘lib o‘tkazildi.
Armaniston Bosh vaziri Nikol Pashinyan mamlakat mudofaa qobiliyatiga ega armiyaga ega bo'lishga qonuniy haqli, deb hisoblaydi, biroq Yerevan qo'shnilariga nisbatan tajovuzkor niyatlari yo'q.
Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyevning fikricha, Armanistonning qurollanishi mintaqa uchun tahdid manbai va yangi keskinlikka olib keladi.