Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said at a meeting with representatives of the local Armenian community in Washington that the defeat during the military operations in Nagorno-Karabakh in the fall of 2020 "made it possible to have an independent and sovereign country."
A meeting was held at the Central Bank with a delegation led by Chairman of the Board of the International Bank of Azerbaijan Abbas Ibragimov.
During a telephone conversation on December 24, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev warmly congratulated the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on his birthday.
On November 11, at the invitation of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Baku on a working visit.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay working visits to Saudi Arabia and the Republic of Azerbaijan on November 11-13 to attend the international summits.
Several joint events were held during the state visit of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, at the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev together with their spouses took part in a joint concert of artists of the two countries.
At the Kuksaroy Residence, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev held a meeting in a contracted format and the first meeting of the Supreme Interstate Council.
The solemn welcoming ceremony of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, paying a state visit to Uzbekistan, was held at the Kuksaroy Residence on August 23.
The President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, accompanied by the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov, visited the New Uzbekistan Park.