Bu Ukrainani tartibga solish bo'yicha qonuniy muzokaralarga yo'l ochadi, deb hisoblaydi Rossiya Prezidenti.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan eʼlon qilingan yangi hisobotga koʻra, 2023-yili dunyo boʻyicha besh yoshgacha boʻlgan bolalar oʻlimi 2015-yilga nisbatan 42 foizga, oʻlik tugʻilish holatlari esa 53 foizga kamaygan.
Yerdagi havo harorati oxirgi 10 yil ichida tarixiy maksimal darajaga yetdi. Atmosferadagi karbonat angidrid miqdori esa so'nggi 800 ming yildagi eng yuqori ko'rsatkichdir.
18-martga o'tar kechasi Isroil harbiy-havo kuchlarining G'azo sektoriga bergan zarbalari oqibatida 170 dan ortiq bola halok bo'ldi. Bu haqda BMTning gumanitar masalalarni muvofiqlashtirish boshqarmasi xabar berdi.
BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish Isroilning G'azo sektoridagi havo hujumlaridan hayratda, deyiladi BMT bayonotida.
Jahon qurol savdosi tahlili markazi hisobotiga ko'ra, 2024-yilda jahon qurol savdosi hajmi sovuq urush tugaganidan beri rekord ko'rsatkichga yetib, 111,6 milliard dollarni tashkil qildi.
AQSh Senatida AQShni BMTdan chiqishi va uni moliyalashtirishni to'xtatish tashabbusi ilgari surildi.
AQSh Prezidenti Donald Trampning G'azo sektorida yashovchi falastinliklarni ko'chirish rejasi xalqaro huquqqa ziddir.
BMTning Bolalar jamg'armasi nizolashayotgan barcha tomonlarni xalqaro gumanitar huquq bo'yicha o'z majburiyatlarini bajarishga chaqirdi.
Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva BMTning Narkotiklar va jinoyatchilik boʻyicha boshqarmasining Afgʻoniston, Markaziy Osiyo, Pokiston va Erondagi mintaqaviy vakili Oliver Shtolpe bilan uchrashuv oʻtkazdi.