The delegation of Uzbekistan took part in the 68th session of the UN Commission on Narcotic Drugs, which was held in Vienna.
The volume of global arms sales in 2024 became a record after the end of the Cold War, reaching 111.6 billion dollars, according to a report by the Center for Analysis of the World Arms Trade (CAWAT), which is available to RIA Novosti.
An initiative to withdraw the United States from the United Nations and stop its financing has been submitted to the US Senate.
US President Donald Trump's plan to resettle Palestinians living in the Gaza Strip violates international law.
Chairman of the Senate of the Oliy Majlis Tanzila Narbayeva held a meeting with Oliver Stolpe, Regional Representative of the United Nations Office on Drugs and Crime in Afghanistan, Central Asia, Pakistan and Iran.
UN Secretary-General Antonio Guterres has called for an end to actions that violate Syria's sovereignty and territorial integrity.
African countries will soon join the UN Security Council (SC) as permanent members. This was stated by UN Secretary General Antonio Guterres, answering a question from TASS.
On December 2-6, a training course on the topic "Ballistic examination of weapons and their components" was organized in the ballistic laboratory of the Main Forensic Center of the Ministry of Internal Affairs with the participation of Lithuanian police specialists for specialists of forensic departments of internal affairs bodies and other state forensic institutions.
On November 26, 2024, the delegation of the Republic of Uzbekistan, headed by First Deputy Minister of Foreign Affairs Bahromjon Aloev, took part in the 10th Forum of the UN Alliance of Civilizations, which was held in Cascais (Portugal).
The decision was made following a meeting of the special committee for the protection of cultural heritage in conflict zones.