On the occasion of the holy month of Ramadan for Muslims all over the world, which embodies the desire for spiritual purification, the accomplishment of good deeds, and the establishment in society of such qualities as mercy, compassion, and kindness, leaders of foreign countries, heads of government, heads of authoritative international organizations have been sending congratulations to the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
A solemn event dedicated to International Women’s Day was held at the Kuksaroy Residence.
On March 7, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on expanding the raw material base of vital minerals in industry and producing high-value-added products.
On March 5, the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, participated in a meeting of the National Anti-Corruption Council, where the progress made in creating a corruption-free environment was reviewed, and future tasks were outlined.
On March 3, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on developing international cooperation in the agricultural sector.
On March 5, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, met with Nurlan Yermekbayev, Secretary-General of the Shanghai Cooperation Organization (SCO).
On March 6, a solemn ceremony was held for the presentation of credentials by newly appointed foreign ambassadors to Uzbekistan.
On March 5, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, received a delegation from Georgia led by Prime Minister Irakli Kobakhidze, who is on an official visit to Uzbekistan.
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, concluded the historic state visit to the French Republic.
On March 14, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, received the Chairman of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation, Vyacheslav Volodin. The meeting focused on key issues of comprehensive strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Russia.