Currently, Uzbekistan is undergoing the voting stage within the framework of the 1st season of 2025 of the "Initiative Budget" process.
False information is currently being disseminated on social media that salaries, pensions and benefits will increase by 10% from March 1 and August 1, 2025.
The Ministry of Economy and Finance has submitted a draft law on the State Budget of the Republic of Uzbekistan for 2025. It is noted that the draft state budget for 2025 and the budget goals for 2026-2027 were developed based on the forecast of the main macroeconomic indicators.
On July 6 of this year, the second season of the "Initiative Budget" starts. This was announced today by the Ministry of Economy and Finance.
A joint resolution of the Ministry of Economy and Finance and the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan was adopted (reg. No. 2156-5 dated 05/01/2024).
The new project on integrated rural development of Uzbekistan by UNDP and the Ministry of Economy and Finance provides for the construction and overhaul of social infrastructure facilities in 157 mahallas of 21 districts of Samarkand, Kashkadarya and Surkhandarya regions. The total amount of the project is $ 293.5 million.
The Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan held a meeting with representatives of the Asian Development Bank (ADB). It was attended by Deputy Minister of Economy and Finance Bobur Khodjaev, Director of the Department for the Development of Public-Private Partnership Abdukodir Yakubov, Head of the Department for the development of the "green" economy Shokhzod Islamov.
The introduction of a new voting system within the framework of the next season of the "Initiative Budget" project starting today on the principle of "One citizen - one vote" was announced by the Ministry of Economy and Finance of Uzbekistan.
On December 26 of this year, the 7th meeting of the Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation between Uzbekistan and Turkey was held in Ankara (Turkey).
On December 21 of this year, the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan organized the forum "Young Economists" with the participation of young professionals working in the system, active and talented youth interested in the field.