As part of his state visit to France, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, met with the Mayor of Paris, Anne Hidalgo.
Uzbekistan's Permanent Representative to the UN Office and other International Organizations in Geneva, Eldiyor Toshmatov, met with Secretary General of the Inter-Parliamentary Union (IPU) Martin Chungong.
On February 18, on the second day of his visit to Kuwait, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, met with the Crown Prince of Kuwait, Sheikh Sabah Al-Sabah.
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, received the Chief Executive Officer of Kuwait Investment Company, Fawaz Al-Ahmad, at his residence.
As part of the business program of his official visit to Kuwait, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, met with Fouzi Khalid Bin Essa, a Member of the Board of Directors and CEO of Al Imtiaz Investment Group.
During his stay in Abu Dhabi, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Vice President of the United Arab Emirates Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan.
On December 19, the assistant to the President of Uzbekistan, Saida Mirziyoyeva, met with young smart men and women of the country in the Presidential Administration.
On the sidelines of the UN Climate Change Conference COP29 in Baku, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Prime Minister of the Hellenic Republic Kyriakos Mitsotakis.
On the sidelines of the UN Climate Change Conference in Baku, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Prime Minister of the Czech Republic Petr Fiala.
As part of the COP29 Summit in Baku, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with President of Finland Alexander Stubb.