2025-yil 24-martda Oliy Majlis Senatida Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qoʻmitasi raisi oʻrinbosari O.Mamatkarimov Vyetnam Sotsialistik Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Dan Min Kxoy bilan uchrashdi.
Bugun muhokama qilingan, sizlarning hamma taklif va tashabbuslaringiz oʻrin olgan farmonni imzolayman. Ushbu farmonning barcha yengilliklari bugundan qoʻshimcha hujjatlarni kutmasdan toʻgʻridan-toʻgʻri amaliyotga kiritiladi», — dedi Prezident uchrashuv yakunida.
Kichik biznes bilan ishlashga mahalladagi hokim yordamchisi, mahalla bankiridan tortib, banklar, bandlik vaziri hamda Bosh vazir oʻrinbosarlarigacha juda katta tizim safarbar qilingani taʼkidlandi.
Xalqaro moliya tashkilotlari yangi biznes yoʻnalishlari boʻyicha ilgʻor tajriba, innovatsiya, texnologiya va xalqaro standartlarni joriy qilishda koʻmaklashishga, buning uchun hozirni oʻzida 470 million dollar resurs ajratishga tayyor.
Koʻp davlatlar bunday sahna pavilyoni qurishga millionlab dollar sarflayapti.
Yaʼni, ilk bor maʼmuriy huquqbuzarlik qilgan tadbirkor javobgarlikdan ozod qilinib, kamchilikni bartaraf etish uchun imkoniyat beriladi.
Biznesni moliyalashtirishda muqobil manba sifatida venchur fondlar ommalashmoqda. Oʻzbekistonda besh yilda venchur fondlar ishtirokida 145 million dollarlik 53 ta startap loyiha amalga oshirildi.
Prezidentimiz 2025-yil uchun sohadagi asosiy maqsad va vazifalarga toʻxtaldi.
Fransiyaga davlat tashrifi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Parij shahri meri Ann Idalgo bilan uchrashdi.