Amerikalik mutaxassislar himoya niqobini ishlab chiqdilar, uning yordamida niqobni kiygan odamning koronavirus bilan kasallanganligini aniqlash mumkin. Bu haqda dushanba kuni Massachusettis texnologiya instituti saytida chop etilgan maqolada aytilgan .
Sensor niqob kiyganidan taxminan bir yarim soat o‘tgach natija beradi. Uni atrofdagi odamlarga ko‘rinmaydigan qilib yoqish mumkin. Ushbu imkoniyat maxfiylik maqsadida taqdim etilgan.
Nashrning ta’kidlashicha, ushbu turdagi sensorlar bir necha yil oldin ishlab chiqila boshlangan. Ular ilgari Ebola va Zika viruslarini yuqtirishda foydalanilgan. Uni boshqa viruslarni aniqlash uchun sozlash mumkin.
Federal va mahalliy hokimiyat organlari ma’lumotlari asosida hisob-kitoblarni amalga oshiradigan Jons Xopkins universiteti ma’lumotlariga ko‘ra, epidemiya boshlanganidan beri Qo‘shma Shtatlarda koronavirus infeksiyasining 33,6 milliondan ortiq holati aniqlangan va 604 mingdan ortiq odam vafot etgan. Mamlakat ikkala ko‘rsatkich bo‘yicha ham dunyoda birinchi o‘rinda turadi.
O‘zMU talabasi Dilraboxon Abdukarimova tayyorladi.
AQSHda odamning koronavirus bilan kasallanganligini aniqlash uchun niqob yaratildi
Niqobga o‘rnatilgan sensor taxminan bir yarim soatdan keyin diagnostika natijasini beradi.