Bu miqdordagi tabiiy gaz 266 ming 170 ta xonadonning qishki davrdagi bir oylik meʼyoriy bazasiga teng.
“Toshkentda elektromobillarni quvvatlantirish stansiyalari asossiz oʻchirib qoʻyilmoqda” qabilida tarqalgan turli shov-shuv hamda mish-mishlarga oydinlik kiritib olindi.
Bosh prokuratura, Energetika vazirligi hamda manfaatdor vazirlik va idoralar, ilmiy muassasalar, yirik strategik korxonalar vakillaridan iborat ishchi guruh tuzildi.
Energetika vazirligida qish mavsumida isteʼmolchilarni energiya resurslari bilan barqaror taʼminlash ishlari yuzasidan yigʻilish oʻtkazildi.
Ijtimoiy tarmoqlarda Energetika vaziri qabulxonasidagi +99871-231-14-41 raqamiga qoʻngʻiroq qilib, bogʻlana olmagani boʻyicha xabarlar tarqalib muhokamalarga sabab boʻldi.
Ijtimoiy tarmoqlarda elektr energiyasidan asossiz tarzda qarzdorlik vujudga kelayotganligi toʻgʻrisida xabarlar tarqalmoqda.
Respublikamizda kuzatilayotgan anomal issiq ob-havo sharoitida elektr energiyasiga boʻlgan talab hafta davomida 16,5 mln kVt soat yoki oʻrtacha 7,1 foiz oshganligi kuzatildi. Xususan, 25- va 26-iyul kunlari energotizim boʻyicha mutlaq tarixiy rekord koʻrsatkichlar yangilandi.
Bugungi kunda «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJ tomonidan Jahon banki ishtirokida «Elektr energetika sektorini transformatsiya qilish va barqaror elektr uzatish» investitsiya loyihasi amalga oshirilyapti.
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 16-iyuldagi 426-son qarori bilan energetika sohasida kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish boʻyicha chora-tadbirlar tasdiqlandi.