Inson huquqlarini himoya qilish, inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarni amalga oshirish borasidagi saʼy-harakatlar fuqarolik jamiyati institutlari, fuqarolar, ommaviy axborot vositalari – keng jamoatchilik vakillari ayni jarayonlarga jalb qilingandagina kutilgan samaralarini beradi.
Sankt-Peterburg shaharida migrantlarning etnik kelib chiqishini aniqlash uchun 8 mingta tashqi videokuzatuv kameralari oʻrnatiladi.
Toshkent shahridagi Inson huquqlari uyida «Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi konvensiya (o‘zbek, qoraqalpoq, ingliz va rus tilida)» nomli to‘plamning taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Tadbir Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan tashkil etildi.
Joriy yil 7-yanvarda Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi majlisida bir qator qonunlar dastlabki tarzda muhokama etildi.
Joriy yil 19-dekabrda Toshkent viloyati Zangiota tumanidagi “Sadoqat” bogʻi madaniyat markazida Zangiota tumanidagi 21-son koloniyada jazoni oʻtayotgan xotin-qizlar uchun kitoblar va inson huquqlariga oid tarqatma materiallar hamda shaxsiy gigiyena vositalari topshirildi.
Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazi hamkorlar bilan birgalikda Jeneva konvensiyalari va ularga qoʻshimcha protokollar qabul qilinganining 75-yilligiga bagʻishlangan tadbir oʻtkazdi. Shu yerda mazkur xalqaro hujjatlarning lotin imlosidagi oʻzbek alifbosida chop etilgan yangi nashri taqdimoti ham boʻlib oʻtdi.
Toshkent shahrida “Genderga sezgir jazoni ijro etish muassasalari boshqaruvi strategiyalari: ilgʻor tajriba va asosiy muammolar” mavzusida davra suhbati boʻlib oʻtdi.
Ijtimoiy tarmoqlarida Fargʻona viloyatining Oltiariq tumanida yashovchi erkak ayolni koʻchada doʻpposlagani boʻyicha xabarlar tarqalib, jamoatchilikning muhokamalariga sabab boʻldi.
Joriy yil 18-sentyabrda Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan Toshkent shahridagi Botanika bogʻida “Favqulodda vaziyatlarda nogironligi boʻlgan shaxslarga yordam koʻrsatish” mavzusida amaliy seminar oʻtkazildi. Tadbir Oʻzbekiston nogironlar assotsiatsiyasi va Oʻzbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Oʻzbekiston Huquq ustuvorligi indeksida Serbiya, Albaniya, Xitoy, Belarus, Qirgʻiziston, Rossiya, Turkiya va boshqa davlatlarni ortda qoldirib, 140 ta davlat orasida 78-oʻrinni egalladi.