At the next plenary session of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, a bill aimed at protecting consumer rights was considered article by article in the second reading.
Within the framework of COP29 in Baku, the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights organized a side event in the form of a side event on the theme "Ensuring children's rights to health in the context of climate change".
The Permanent Mission of Uzbekistan to the UN Office in Geneva held a side event on the sidelines of the 56th session of the UN Human Rights Council (HRC) on the theme "Combating gender-based violence: the path to economic growth, inclusivity and sustainable development".
On June 27, 2024, a regular meeting of the CIS Commission on Human Rights was held in St. Petersburg. It was attended by a member of this Commission, a representative of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) from the Republic of Uzbekistan Feruz Eshmatov.
This is the name of the next topic of the IV Samarkand Forum on Human Rights, a traditional international conference that will be held in our country on June 13-14, 2024. It is planned to hold three plenary sessions offline and online within the framework of the forum.
The delegation of Uzbekistan, headed by the Director of the National Center for Human Rights Akmal Saidov, is taking part in an international symposium on "Strengthening cooperation in combating crimes related to human trafficking."
Experts from Uzbekistan and Japan took part in a legal colloquium on "Constitutional reforms and human rights", held on March 27 in Tashkent.
Uzbekistan is taking effective measures to fulfill its international human rights obligations, in particular, the elimination of child and forced labor, the protection of the rights of children and women, the fight against torture and other areas of human rights protection. This assessment was given during the consideration of the 4th national report of Uzbekistan at the 44th session of the Working Group on UPR (Universal Periodic Review) The UN Human Rights Council.
On September 19, the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (NCHR), together with the UNHCR, presented a Comparative legal analytical study on statelessness in Uzbekistan and a translation of the Leadership of the Interparliamentary Union-UNHCR for Parliamentarians on citizenship and statelessness in Uzbek.
On December 5-6, 202 the Global Forum on "Education in the field of human rights" will be held in Samarkand. The initiative to hold this prestigious international conference was put forward by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the 46th session of the UN Human Rights Council.