Joylarda yoqilgʻi-energiya resurslarini talon-toroj qilish bilan bogʻliq holatlarni fosh etishga qaratilgan nazorat tadbirlari oʻtkazilmoqda.
Toshkent shahrida tabiiy gaz, Andijon viloyatida elektr energiyasi va Namangan viloyatida ichimlik suvi taʼminotidan qarzdorliklarni yoʻq qilib berishni vaʼda qilgan firibgarlar tegishli tartibda qoʻlga olindi.
Samarqand viloyatida Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Urgut tumani boʻlimi hamda boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlari xodimlari hamkorligida tezkor tadbir oʻtkazildi.
Nazorat va tahlil natijalari boʻyicha rasmiylashtirilgan hujjatlar huquqni muhofaza qilish organlariga taqdim etilgan.
Xitoyning qishloq maktablarida oʻtkazilgan hukumat tekshiruvi oʻquvchilarning ovqatlanishi uchun ajratilgan mablagʻlarni notoʻgʻri ishlatishning koʻplab holatlarini aniqladi.
“B.F.” MCHJ rahbari A.E. va boshqalar oʻzaro til biriktirib, aholini koʻmir bilan uzluksiz taʼminlash maqsadida ajratilgan mablagʻlarning 514,8 mln soʻmini boshqa maqsadlarga sarflab yuborgan.
Koʻmir ijtimoiy soha obyektlarini isitish uchun yetkazib berilgandi.
Samarqand viloyatida imtiyozli narxlarda tarqatilishi lozim boʻlgan 50 tonna koʻmirni sotayotgan ombor mudiri va qorovuli ushlandi.
Oʻtkazilgan tergovga qadar tekshiruvlarda ushbu shaxslar umumiy bahosi 388,8 mln soʻmlik jami 451,4 tonna imtiyozli koʻmirni qimmat narxlarda sotib yuborganliklari aniqlandi.
Hozirda holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 167-moddasi (oʻzlashtirish yoki rastrata yoʻli bilan talon-toroj qilish) bilan jinoyat ishlari qoʻzgʻatilib,tergov harakatlari oʻtkazilmoqda.