On February 25 of this year, the Minister of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, Lieutenant General Pulat Bobojonov, met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Uzbekistan Timothy Smart.
On December 2-6, a training course on the topic "Ballistic examination of weapons and their components" was organized in the ballistic laboratory of the Main Forensic Center of the Ministry of Internal Affairs with the participation of Lithuanian police specialists for specialists of forensic departments of internal affairs bodies and other state forensic institutions.
A 44-year-old Uzbek citizen was deported from Turkey to Tashkent. The woman has been wanted for 8 years on charges of human trafficking, the Consulate General of Uzbekistan in Istanbul reported.
In order to develop cooperation between the Ministries of Internal Affairs of Uzbekistan and Italy, the Minister of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, Lieutenant General Pulat Bobozhonov, held a bilateral meeting with the Minister of Internal Affairs of Italy, Mr. Matteo Piantedosi.
A bilateral meeting was held at the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan with a delegation of the Ministry of Internal Affairs of Turkey and the leadership of the Ministry of Internal Affairs of Uzbekistan.
Measures against "quadrobers" are being tightened in Uzbekistan. This was reported by the press service of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan.
The Ministry of Internal Affairs of Uzbekistan has warned parents about fines for their children's participation in the quadrober subculture.
On September 9, a delegation of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, headed by Minister - Lieutenant General Pulat Bobojonov, took part in the Forum of Global Cooperation on Public Security on the theme "Successful partnership in changing conditions: Building a global community of public security", organized by the Ministry of Public Security of the People's Republic of China in Lianyungang city.
On July 3, Tashkent hosted a meeting between the Minister of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, Lieutenant General Pulat Bobojonov and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to Uzbekistan Beybut Atamkulov.
A case of major fraud has been recorded in Tashkent, the victim of which was a local resident. A woman lost 90 thousand US dollars, believing in a story about a multimillion-dollar inheritance from a distant relative from Africa.