Belgiya poytaxtidagi “Holland House” tarixiy binosida “Markaziy Osiyo-Yevropa ikat xabi” platformasining taqdimoti oʻtkazildi.
Tabiiy ofatlar tufayli jahon iqtisodiyotiga yetkazilgan umumiy zarar 2024-yilda 320 milliard dollarga yetdi, bu 2023-yildagi ko'rsatkichdan qariyb uchdan bir baravar ko'pdir.
Aholi sonining o'sishi birinchi navbatda Afrikada kuzatilmoqda, deya xabar beradi Germaniya jahon aholi jamg'armasi.
Dunyo bo'ylab taxminan 160 million bola ta'lim olish huquqidan mahrum bo'lib, oz maosh va og'ir sharoitlar evaziga qishloq xo'jaligi yerlarida, konlarda va sanoat maydonlarida uzoq vaqt ishlashga majbur.
So'nggi 50 yil ichida dunyoda hayvonlar populyatsiyasining o'rtacha ko'rsatkichi 73 foizga kamaydi.
Oklend texnologiya universiteti va Vashington universiteti qoshidagi Sog'liqni saqlash o'lchovlari va baholash instituti tadqiqotchilari dunyo bo'ylab insult holatlari ko'payganini aniqlashdi.
2024-yil avgust oyida qariyb 50 ming kishi vabo bilan kasallangan, 160 dan ortiq kishi vafot etgan.
Vengriya Bosh vaziri kanselyariyasining xalqaro munosabatlar boʻyicha maslahatchisi, Vengriya xalqaro munosabatlar instituti yetakchi ilmiy xodimi, professor Laslo Vasa Germaniya Federal kansleri Olaf Sholsning shu yil 15-16-sentyabr kunlari Oʻzbekistonga buyurgan rasmiy tashrifi haqidagi fikrlarini bildirdi:
Yangi tadqiqot 2024-yilda turistlar uchun dunyodagi eng “xavfli” shaharlarni aniqladi.
Brauzerlar o'rtasidagi “tezlik poygasi”da mutlaq yetakchi aniqlandi. Bu – Google Chrome.